Odkrywamy tajemnice łódzkich willi i pałaców. Poznaj willę Ryszarda Geyera

W ramach pomysłu na przybliżenie łodzianom znakomitych łódzkich zabytków odkrywamy tajemnice willi i pałaców miejskich.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Willa Ryszarda Geyera
8 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Willa Ryszarda Geyera pochodzi z końca XIX w. i niegdyś należała do fabrykanckiego rodu Geyerów - Ludwika, a później Ryszarda. Obecnie budynek należy do Okręgowej Izby Lekarskiej, gdzie mieści się siedziba organizacji. 

- Możemy podziwiać bardzo harmonijne, pięknie zakomponowane elewacje o bardzo dobrych proporcjach, dostrzec wpływy twórczości mistrza architektury willowej Andrea Palladio, który stworzył pewne kanony i wzory powtarzane przez kolejne stulecia - opowiada, przechadzając się po budynku prof. Krzysztof Stefański, kierownik katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego.

Autorem willi jest Piotr Brukalski. Zaprojektował ją w 1896 r. Samorząd lekarski odkupił budynek od spadkobierców w 1997 r. Willa była zaniedbana i została gruntownie odrestaurowana. Zachowano jednak charakterystyczny dla wystroju eklektyzm. W każdej z sal zaobserwować można ozdobne sztukaterie na sufitach oraz lambrekiny w oknach. Na piętrze znajduje się wyjątkowy, podświetlany witraż z wizerunkiem rogów obfitości i kwiatów oraz zimowy ogród. Na poddaszu Okręgowa Izba Lekarska zgromadziła medyczne pamiątki i dawne narzędzia lekarskie, wyeksponowane w specjalnych gablotach. - Wymagało to ogromnie dużo wysiłku, pracy i nakładów finansowych, żeby we współpracy z konserwatorem zabytków przywrócić temu obiektowi pierwotną świetność - mówi prezes Okręgowej Izby Lekarskiej dr Paweł Czekalski.

Budynek kupiony został za 1 mln zł, koszty remontu, które w 1997 r. wynosiły ok. 3 mln zł w całości pokryła Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt