Oficjalnie: 600 lat!

Na ulicy Piotrkowskiej odbyły się oficjalne obchody 600-lecia Miasta Łodzi. Kwiaty spoczęły w najbardziej historycznym miejsce na głównej ulicy miasta.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
9 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Centralnym punktem spotkania była tablica 550-lecia, ufundowana wiele lat temu z inicjatywy łódzkich przewodników i pasjonatów historii, wisząca na Archiwum Państwowym w Łodzi. W pobliżu jest drugie ważne miejsce pamięci – monument upamiętniający wiek ulicy Piotrkowskiej, który co roku powiększany jest o jeden centymetr. Przy Piotrkowskiej 1 obchodzono w tym roku podwójny jubileusz – Łódź skończyła 600 lat, a ulica Piotrkowska 200! Uczestnicy podkreślali, że to doskonałe miejsce by przypomnieć „powrót do korzeni”. Ulica Piotrkowska jest jednym z najpopularniejszych, ale też najstarszych miejsc w Łodzi – była już obecna planie urbanistycznym wg Rajmunda Rembielińskiego z 1823 r., podobnie jak plac Wolności i przyległe ulice – Północna, Wschodnia, Zachodnia…

Miejsce wydarzenia udekorowały barwy miasta, w tym – czerwone i żółte łódeczki z papieru wykonane w 2020 r. przez łódzkie dzieci.

Na oficjalne obchody przybyły delegacje władz miasta i władz państwowych, politycy, ludzie kultury i nauki, przedstawiciele instytucji, organizacji kombatanckich, pozarządowych, łódzcy społecznicy i przewodnicy po mieście. W imieniu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej głos zabrała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa – Wodnicka.  

- Nieprzypadkowo na hasło naszych obchodów wybraliśmy łacińską sekwencję „ex navicula Navis – z łódeczki Łódź”. Symbolizuje ona fenomen naszego miasta -  jego niezwykle  dynamiczny wzrost.  Na początku XIX w. mieszkańców Łodzi było zaledwie kilkuset –a po stu latach – już pół miliona. Możemy być dumni z naszego miasta, ale przede wszystkim z nas samych. – powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa – Wodnicka.

Wiceprezydent odniosła się do motywu przewodniego wydarzenia – łódeczek z papieru, które dziś są wzruszającym symbolem trudniejszych czasów.

- W 2020 r.  wykonały je dzieci z półkolonii, dla których w roku pandemii nie mogliśmy zorganizować tradycyjnej zabawy z okazji Urodzin Łodzi. Nikt wówczas zapewne nie pomyślałby, że trzy lata później w Łodzi odbędą się tak wspaniałe obchody. Łodzianie przetrwali wiele trudów, ale nie poddali się
i wiele osiągnęli. My również nie zatrzymaliśmy miejskich inwestycji, dzięki którym w nowe 600-lecie wejdziemy z odnowionymi najważniejszymi przestrzeniami miasta – dodała wiceprezydent.  

-Łódź to miasto o doskonale zachowanej historii, ale przecież historia to nie budynki. To ludzie, ich determinacja, zaangażowanie i siła. Dziękuję wszystkim, zwłaszcza młodym ludziom, którzy przyczyniają się do rozwoju Łodzi – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Ważne zdania o historii Łodzi, zwłaszcza tej najdawniejszej wypowiedział profesor Jarosław Kita, wieloletni dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Profesor jest redaktorem i opiekunem naukowym 5-tomowej monografii historii Łodzi, którą łodzianie mogą już zacząć czytać. Tuż przed urodzinami ukazał się pierwszy tom.

-Już wiemy, że ta monografia to wielki sukces. Drukarnie nie nadążają wprost z dodrukiem, tak ogromne jest zainteresowanie. Zawsze nazywałem tę książkę pomnikiem – gdy zakończą się uroczystości i wydarzenia rocznicowe ten pomnik 600-lecia, zostanie z nami,  w naszych domach.  – powiedział profesor Jarosław Kita.

Głos w imieniu Fundacji Ulicy Piotrkowskiej zabrała prezes Marta Gorzuchowska. Fundacja była partnerem  obchodów, z jej bowiem inicjatywy przy Piotrkowskiej 1 stanął monument, upamiętniający wiek ulicy Piotrkowskiej. Monument stanął na Piotrkowskiej w 2008 i składał się wówczas ze 185 metalowych elementów. Goście wydarzenia - Wiceprezydent Małgorzata Moskwa – Wodnicka i przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski dołożyli dzisiaj kolejny -  200 już element!  

Uroczystość uwieńczyło pamiątkowe zdjęcie uczestników z żółtymi i czerwonymi łódeczkami i radosny okrzyk: 600!

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt