Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją w Łodzi

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresja jest chorobą śmiertelną, według Światowej Organizacji Zdrowia, objawia się smutkiem, utratą zainteresowań i przyjemności, poczuciem winy, niską samooceną, zaburzeniami snu i apetytu, uczuciem zmęczenia i osłabieniem koncentracji.

W Łodzi czynne są dwa numery telefonów, pod którymi czekają na Państwa psychologowie.

Depresja to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Szacuje się, że na całym świecie depresja dotyczy 350 mln ludzi, w samej Polsce 2 mln ludzi. W 2020 roku 107 osób poniżej 18 roku życia odebrało sobie życie, a 44 proc. nastolatków ma objawy depresji.

- W Łodzi czynne są dwa numery telefonów, pod którymi czekają na Państwa psychologowie. Warto zadzwonić, porozmawiać, to właśnie rozmowa jest pierwszym aktem pomocy w depresji. Rozmowa jest często też najprostszą pomocą, jaką możemy komuś zaoferować. – mówi Agata Kobylińska, pełnomicniczka ds. dzieci i młodzieży Prezydent Miasta Łodzi.

Numer 19 288 jest czynny od poniedziałku do piątku między 20.00-8.00,
a w weekendy całodobowo.  Numer 42 630 11 02 działa poniedziałek – piątek między 8.00-20.00.

Na stronie urzędu powstanie również specjalna zakładka informująca o wsparciu dla osób będących w kryzysie psychicznym, a także telefony zaufania wyświetlane są również w łódzkim MPK.

- Chcemy przekazać mieszkańcom Łodzi, że nie są sami i że są miejsca, które chcą Państwu pomóc. – dodaje Agata Kobylińska

Z kolei Fundacja Słonie na Balkonie uruchamia pomoc pod hasłem Pierwsza pomoc psychologiczna:

 - Zapraszamy wszystkich rodziców, których niepokoją nowe zachowania dziecka. Ważne jest przełamanie lęku przed psychologiem, zapraszamy do kontaktu wcześniej, wtedy kiedy problem jeszcze nie jest duży. Jeśli zareagujemy wcześniej, to oddziaływania szybciej przyniosą efekt i terapia będzie trwała krócej. – podkreśla Prezeska Fundacji Joanna Paduszyńska.

W ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją, 23 lutego, premierę będzie miał najnowszy utwór Karoliny Piechoty pt. „Malowany Ptak”. Fundacja „Twarze depresji” i Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych są patronami honorowymi tego wydarzenia.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt