Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Owadzie helikoptery"

Serdecznie zapraszamy w dniu 21 lipca 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 do Ogrodu Botanicznego na przyrodniczy spacer "Owadzie helikoptery", który odbędzie się w ramach Akademii Różnorodności. Podczas spaceru z entomologiem przyjrzymy się ważkom zamieszkującym Ogród Botaniczny w Łodzi.

Pierwsze praważki pojawiły się na naszej planecie w okresie późnego karbonu, około 300 milionów lat temu. Były to olbrzymie owady jak na współczesne standardy, osiągające rozpiętość skrzydeł sięgającą nawet 75 centymetrów. Były wtedy właściwie jedynymi latającymi drapieżnikami. Od tego czasu te piękne owady zachwycają swoją zwrotnością w powietrzu oraz pięknym ubarwieniem, z jedynie nieznacznym stopniu zmienioną budową. Obecnie światowa odonatofauna (fauna ważek) liczy około 6300 gatunków, z czego 74 można spotkać w naszym kraju. Prawie wszystkie dzielą się na dwa podrzędy – ważki różnoskrzydłe Anisoptera, najbardziej przypominające swoich prehistorycznych przodków, oraz ważki równoskrzydłe Zygoptera, drobniejsze i młodsze ewolucyjnie, które pojawiły się w późnej jurze około 150 milionów lat temu. Wielu przedstawicieli obydwu podrzędów można spotkać w naszym Ogrodzie - w różnych momentach sezonu około jedną trzecią gatunków występujących w Polsce – od drobnej i pospolitej łątki dzieweczki Coenagrion puella, poprzez kilka gatunków szablaków Sympetrum, z których większość wyróżnia się piękną czerwoną barwą, kończąc na największej ważce naszego kraju husarzu władcy Anax imperator. Podczas spaceru przewodnik opowie o ważkach występujących w Ogrodzie, o ich zwyczajach, miejscach bytowania i roli w ekosystemach. W zależności od warunków pogodowych będą prowadzone obserwacje oraz pokaz chwytania owadów.

Zbiórka przy kasie od strony ul. Retkińskiej 41. Nie obowiązują zapisy. Udział w niedzielnym spacerze przyrodniczym jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego. Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt