"Ogrodowa. Zanikanie". Wystawa malarstwa i fotografii

Niezwykła, jednodniowa, wystawa laureatów stypendiów artystycznych Prezydent Miasta Łodzi - Aleksandry Wysokińskiej i Kacpra Zaorskiego-Sikory odbędzie się 6 listopada. We wnętrzach opuszczonych mieszkań na ulicy Ogrodowej 28 będzie można obejrzeć cykle obrazów i fotografii, które są artystycznym komentarzem do zmieniającej się Łodzi.

Wystawa ma charakter otwarty i będzie dostępna dla łodzian tylko w sobotę, 6 listopada, od godz. 15:00 do 21:00. Będzie to spotkanie ze sztuką i artystami we wnętrzach famuł - niemych świadków i obserwatorów historii Łodzi: od potęgi imperium Poznańskiego poprzez jego upadek i rewitalizację.
Wrażenia estetyczne uzupełnią doznania muzyczne - będzie to twórczość Forsaken Places.

Aleksandra Wysokińska
Doktor nauk społecznych, łodzianka z urodzenia i zamiłowania. Miasto fotografuje od 2013 roku, próbując na bieżąco dokumentować jego zmieniające się oblicze. Stara się uwieczniać miejsca z pozoru mniej atrakcyjne i medialne, obiektyw kieruje w nieco niedostępne zakamarki, nie tylko w postaci zaułków i podwórek, ale także opuszczonych budynków. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych, projektów o charakterze socjologiczno-fotograficznym, stypendystka programu artystycznego UMŁ; jej prace można znaleźć w publikacjach książkowych takich jak „Grembach. Etnograficzny przewodnik po łódzkim osiedlu” czy „Fotografia i szaleństwo”.
Na wystawie zaprezentuje swoje fotografie dokumentalne powstałe na Ogrodowej w latach 2016-2021 oraz kadry wykonane w wykwaterowanych mieszkaniach na terenie famuł w 2020 roku.


Kacper Zaorski-Sikora
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego, którą ukończył z wyróżnieniem. Poszukiwacz prawdy, zwłaszcza na terenie Bałut. Interesuje do człowiek i jego relacja z rzeczywistością, duchowość-materia, proces upadku i rozkładu. Tworzy malarstwo z mocną kolorystyką i asmablaże. Łodzianie znają jego interwencje w przestrzeni miejskiej.
Dzięki stypendium Prezydenta Miasta Łodzi powstał projekt „Nieoczywiste piękno. Działania malarskie w przestrzeni miejskiej”. Jego celem jest ukazanie malarstwa jako medium żywego, wpisującego się w kontekst miejsca, z którym wchodzi w interakcje, nadaje mu nowe znaczenie, ożywia. W ten sposób powstaną prace malarskie abstrakcyjne, figuratywne oraz instalacje malarskie i asamblaże z elementów znalezionych, a następnie zostaną umieszczone w przestrzeni miejskiej.

Wydarzenie jest częścią realizacji projektów w ramach stypendium Prezydenta Miasta Łodzi dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury.

Więcej informacji: Ogrodowa. Zanikanie. Wystawa malarstwa i fotografii

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt