Na powierzchni 10,5 ha powstaje wielofunkcyjna przestrzeń publiczna o wysokiej jakości architekturze z pofabrycznym duchem. Już teraz widać, że obraz części Łodzi, położonej przy jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie, zmienia się i jest coraz częściej i chętniej odwiedzana.
Głównym celem Grupy Kapitałowej MONNARI jest stworzenie miejsca, w którym każdy będzie się czuł jak u siebie i wszystko będzie miał pod ręką. W poszanowaniu historii i zabytkowego charakteru terenu powstają tu budynki mieszkalne i biurowe oraz miejsca do spędzania wolnego czasu takie jak restauracje, kina czy place zabaw. Jeden z obiektów przeznaczony został dla Muzeum Druku, które stanie się elementem ścieżki edukacyjnej poprowadzonej wzdłuż całej nieruchomości, a której początkiem będzie symboliczne koryto rzeki Jasień oraz oryginalna maszyna z fabryki Ludwika Geyera.
Od kilku lat, mieszkańcy i turyści mogą spędzać czas wolny w Ogrodach Geyera. Wiele atrakcji, piękna XIX-wieczna zabudowa, zieleń oraz otwarta przestrzeń w obecnym trudnym czasie, to przewaga Ogrodów Geyera w relacji do zamkniętych imprez. Większość zabytkowych budynków została już zrewitalizowana. Uratowany rąbek historii tego miejsca służy obecnym potrzebom społecznym i komercyjnym. Wśród najemców są wspaniałe restauracje, klub fitness oraz salony urody.
Ogrody Geyera to także miejsce, w którym systematycznie są organizowane kiermasze rękodzieła, a goście mają okazję popróbować smakowitości z foodtrucków. Miłośnicy muzyki i kina mogą wziąć udział w cyklicznych imprezach dedykowanych właśnie im.
Mało kto wie, że także w XIX wieku w jednym z ocalałych budynków (Piotrkowska 295) Ludwik Geyer urządził przy fabryce tzw. Dom zabaw, w którym na parterze mieściły się warsztaty mechaniczne, a na piętrze sala z drewnianą estradą i miejscami dla publiczności. Organizowano tam zabawy taneczne oraz próby i występy założonego w 1846 roku Łódzkiego Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego. Odbywały się tam także przedstawienia wędrownych trup teatralnych m.in. towarzystwa dramatycznego Feliksa Pietrzykowskiego. W 1926 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora administracyjnego Stefana Dekuczyńskiego, założono przy fabryce teatr, który został drugą sceną Teatru Popularnego. Przedstawienia odbywały się trzy razy w tygodniu w przystosowanej do tego jadalni dla robotników mieszczącej się w budynku przy Piotrkowskiej 295.
Ogrody Geyera to przestrzeń, która zaprasza przedsiębiorców zarówno małych jak i dużych do inwestycji na tym terenie lub przeniesienia działalności do oryginalnych historycznych pomieszczeń. W najbliższym czasie na terenie Ogrodów Reyera będzie możliwość zakupu mieszkań w pięknie odrestaurowanej kamienicy położonej przy ul. Piotrkowskiej oraz loftów znajdujących się w głębi nieruchomości.
Rewitalizacja dawnych zabudowań fabryki Ludwika Geyera odrodziła to miejsce i dostosowała je do realiów XXI wieku, jednocześnie zachowując tożsamość kulturową tego miejsca.
Tekst: MONNARI