Okulistyczny sukces polskich lekarzy

Prof. Jerzy Nawrocki i prof. Zofia Michalewska uhonorowani zostali "okulistycznymi Oscarami".

Każdego roku Amerykańskie Towarzystwo Szkliskowo-Siatkówczakowe (ASRS) przyznaje nagrodę w środowisku medycznym zwaną "okulistycznym Oscarem".

Jednym z elementów organizowanego przez ASRS kongresu jest festiwal filmowy, na który specjaliści z całego świata przysyłają swoje filmy naukowo-dydaktyczne. Międzynarodowe jury przyznaje Oscary na podstawie kilku kryteriów, najważniejszym jest innowacyjność zastosowanej metody diagnozowania bądź leczenia. Co ciekawe, statuetki wykonywane są w tej samej fabryce co słynne filmowe Oscary i tak jak one pokryte są 24-karatowym złotem. Są też tej samej wielkości i zostały zaprojektowane przez tego samego artystę.

Prof. Jerzy Nawrocki i prof. Zofia Michalewska to łódzcy okuliści, którym na przestrzeni lat udało się zdobyć aż 9 takich statuetek, a podczas niedzielnej (28.07) uroczystości w Chicago, zdobyli kolejne dwa wyróżnienia.

Prof. Nawrocki przedstawił film obrazujący opracowaną przez niego, innowacyjną technikę leczenia rzadkiej wady genetycznej jaką jest dołek rozwojowy tarczy nerwu wzrokowego, natomiast prof. Zofia Michalewska nadesłała produkcję poświęconą powtórnym operacjom otworów w plamce żółtej. Po raz pierwszy w historii, polscy okuliści zdobyli jednego roku aż dwa Oskary. Przypomnijmy też, że prof. Nawrocki jest jedynym Polakiem wpisanym na Retina Hall of Fame, która powstała w celu uhonorowania naukowców i lekarzy, którzy zasłużyli się swoją działaniami w leczeniu schorzeń siatkówki.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt