Opera Park przy Jaracza otwarty. Niezwykły biurowiec w zabytkowej willi [ZDJĘCIA]

Dwa lata czekał na oficjalne otwarcie biurowiec, który wyrósł przy ul. Jaracza 64, w sąsiedztwie zabytkowej willi Jakuba Kastenberga przy zbiegu ul. Jaracza z ul. Sterlinga.

fot. Stefan Brajter
Biurowiec Opera Park mieści się w niezwykłym budynku
6 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Choć jego budowę zakończono jeszcze pod koniec 2019 r., epidemia koronawirusa stanęła na przeszkodzie uroczystemu oddaniu obiektu do użytku, co było możliwe dopiero teraz. Pięciokondygnacyjny budynek z podziemnym parkingiem oferuje 4,2 tys. mkw. powierzchni biurowych. Jako biurowiec klasy A zapewnia najemcom m.in. klimatyzację, czujniki dymu, instalację światłowodową, podwieszane sufity, podnoszone podłogi czy okablowanie komputerowe. Swoje biura ulokowało w nim siedem firm z branż: IT, consulting, budownictwo, chemia oraz biuro projektowe. Wraz z pieczołowicie wyremontowaną w 2016 r. willą Kastenberga nowoczesny budynek biurowy tworzy kompleks Opera Park (nazwę zawdzięcza sąsiedztwu Teatru Wielkiego) szczycący się również pięknym ogrodem. 

Biurowiec Opera Park w zabytkowej willi

– Biurowców w Łodzi jest wiele, ale takich, które w centrum miasta miałyby swój własny park, trudno byłoby szukać – mówi Anna Mostowska, współwłaścicielka firmy Office-R, która stworzyła Opera Park. – Staraliśmy się, żeby w żaden sposób nie został zniszczony w trakcie prac budowlanych. To się udało. Ponad dwa lata temu wpadliśmy też na pomysł, by to miejsce zostało zdefiniowane jeszcze jakoś inaczej niż poprzez funkcję biurową, jaką na co dzień pełni – poprzez sztukę. Tak doszło do współpracy z Akademią Sztuk Pięknych i narodzin projektu „Łódzki Tryptyk Symfoniczny”, który docelowo stworzą trzy rzeźby. Gotowy jest już „Dyrygent”, teraz symbolicznie odsłaniamy „Skrzypka na dachu”, który na dachu przybudówki przy willi Kastenberga de facto stoi.

Jak zdradzili autorzy, Jarosław Borek i Michał Matysiak z Instytutu Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dopełnieniem „Łódzkiego Tryptyku Symfonicznego” będzie abstrakcyjna rzeźba przedstawiająca baletnicę. Jest w przygotowaniu. 

Dodatkową ozdobą parku jest altana ze szklanym dachem. Do jej konstrukcji wykorzystano drewniane wiązary dachowe starego budynku, który rozebrano kilka lat temu na działce od strony ul. Sterlinga.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt