Orientarium w Łodzi. Akwaria już pełne ryb [ZOBACZ ZDJECIA]

Nowymi mieszkańcami zapełniają się akwaria Orientarium łódzkiego ogrodu zoologicznego. W 7 zbiornikach oceanicznych i trzech słodkowodnych wachluje płetwami już kilkanaście gatunków ryb.

Strefa oceaniczna w Orientrium w Łodzi
8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Przybyły już m.in. grańce koralowe, skrzydlice małe, mureny wstążkowe, itajary, apogony, ognice pstre, papużaki łuskopłetwe oraz koniki morskie. Łącznie będziemy mieli kilkadziesiąt gatunków ryb. Część będzie pływała w toni wodnej, część będzie przebywać na dnie. Każdy poziom akwarium będzie zapełniony rybami. W największym zbiorniku zamieszkają gatunki chrzęstnoszkieletowe i kostnoszkieletowe, między innymi rekiny i płaszczki, w tym rzadkie i bardzo oryginalne gatunki, takie jak Rhina anclystoma – mówi Adam Danielak, kierownik biotopów wodnych w łódzkim Zoo.

Płaszczki i rekiny trafią do zbiorników jako ostatnie. Będą główną atrakcją największego akwarium Orientarium, mieszczącego 3 miliony litrów wody. Tętniącemu w nim podwodnemu życiu można będzie się przyjrzeć z bliska dzięki tunelowi o długości 26 metrów i przezroczystych ścianach, który ułożono na dnie zbiornika.

Wybrane gatunki ryb w Orientarium w Łodzi

Itajara goliat ryba drapieżna z rodziny strzępielowatych. Osiąga prawie 3 metry długości. Dorosły osobnik może ważyć nawet 600 kilogramów. Występuje głównie wśród raf koralowych. Ma bardzo mocne szczęki. 

Murena wstążkowa – występujące w Oceanie Indyjskim ryby przypominające wyglądem mitycznego chińskiego smoka. Uroku dodają im podobne do wodorostów rozszerzone nozdrza. Łódzkie osobniki są jeszcze młode, dlatego są kontrastowo ubarwione, na czarno-żółto. Wszystkie mureny wstążkowe w młodym wieku są samcami. Z czasem mogą zmienić płeć. Dojrzałe samice przebarwiają się na żółty kolor, natomiast samce są niebieskie. Jest to gatunek aktywny nocą, w ciągu dnia kryje się w dennym piasku lub w szczelinach skalnych. Obecnie łódzkie mureny są przyzwyczajane do stałych pór karmienia, aby można było je bez problemu zobaczyć.

Skrzydlica mała – zaliczana do tzw. skrzydlic karłowatych, dorasta do 25 centymetrów długości. Jak u większości ryb z tej rodziny, ich płetwy posiadają niebezpieczne kolce jadowe. 

Apogon kardynał – jest jednym z najciekawszych gatunków ryb akwariowych. Odbywa widowiskowe tańce godowe, niestety zazwyczaj nocą. Później samiec zbiera do pyska ikrę i inkubuje ją tam przez około trzy tygodnie. W razie niebezpieczeństwa młode ryby mogą się chować w pysku ojca. Dorosłe osobniki wykorzystują jako schronienie kolce jeżowców. Apogon kardynał jest bardzo popularny wśród hodowców, przez co ten endemiczny indonezyjski gatunek jest zagrożony wyginięciem.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt