Zawodnicy rywalizować będą w siedmiu konkurencjach – biegach na 60 metrów kobiet i mężczyzn, biegach na 60 metrów przez płotki kobiet i mężczyzn, skoku o tyczce mężczyzn, skoku wzwyż kobiet oraz pchnięciu kulą mężczyzn.
– Patrząc na trwający już sezon halowy widać, że poziom jest bardzo wysoki. Padły już świetne wyniki i myślę, że tutaj będzie podobnie dzięki obecności największych zagranicznych i krajowych gwiazd. To już ostatni czas na zdobywanie minimum na halowe mistrzostwa Europy w Toruniu. Jestem przekonany, że lekkoatleci pobudzą nasze emocje przed tegoroczną największą imprezą – powiedział wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor mityngu Sebastian Chmara.
Rozgrywany kolejny raz w Łodzi mityng z roku na rok cieszy się coraz większą renomą. W tym sezonie uzyskał kategorię brązową cyklu World Indoor Tour. Władze miasta nie kryją dumy, że to właśnie w Łodzi odbędzie się pierwsza w tym szczególnie ważnym sezonie halowym wielka impreza lekkoatletyczna w Polsce.
– Co roku z niecierpliwością czekamy na mityng ORLEN Cup i cieszymy się, że już po raz szósty zawitał do Łodzi. W tym roku pomimo pandemii mamy światową czołówkę i krajowych bohaterów. Wszyscy fani są spragnieni emocji lekkoatletycznych. Co prawda w tym roku hala będzie bez dopingu, więc zapraszam wszystkich kibiców przed telewizory – powiedziała wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska.
Emocji nie powinno zabraknąć. W konkursie tyczkarzyk wystąpi aż trzech zawodników, których rekordy życiowe przekraczają wysokość sześciu metrów. Wśród startujących będą m.in. mistrz i rekordzista olimpijski Brazylijczyk Thiago Braz, dwukrotny mistrz świata i medalista olimpijski Amerykanin Sam Kendricks oraz świetni Polacy – trzykrotny medalista mistrzostw świata Piotr Lisek oraz mistrz świata i halowy mistrz Europy Paweł Wojciechowski.
– Nastawiam się na wielkie show. Bardzo lubię startować w Polsce i cieszę się, że znów będę mógł wziąć udział w mityngu Orlen Cup w Łodzi – powiedział Kendricks.
– To mój pierwszy start. Mam nadzieję, że będzie udany i emocjonujący. Rozglądam się po hali i widzę sporo twarzy, choć to awatary. Fajnie, że organizator zadbał o to, żebyśmy nie poczuli pustych trybun. Mam nadzieję, że kibice licznie będą nas oglądać w telewizji, a ja się potrafię mobilizować w każdych warunkach. Spodziewam się rywalizacji na bardzo wysokim poziomie i na pewno trzeba będzie wysoko skakać, by wygrać z Samem, czy Pawłem Wojciechowskim – dodał Lisek.
W ostatniej chwili z zawodów wycofał się wicemistrz olimpijski z Rio Hiszpan Orlando Ortega, ale najlepsi polscy płotkarze, m.in. Damian Czykier i Artur Noga, będą mogli rywalizować chociażby z halowym wicemistrzem świata Amerykaninem Jaredem Eatonem oraz medalistą mistrzostw świata ze stadionu Węgrem Balazsem Baji. Z kolei w rywalizacji kobiet na 60 metrów przez płotki rywalkami najlepszej od lat Polki Karoliny Kołeczek będą amerykańskie gwiazdy: Christina Manning i Sharika Nelvis. Ciekawie będzie też w biegach płaskich, a polscy kibice z pewnością trzymać będą kciuki za najszybszą Polkę Ewę Swobodę, której rywalką będzie m.in. medalistka mistrzostw świata w sztafecie Dezerea Bryant ze Stanów Zjednoczonych.
– Lubię biegać w Łodzi i cieszę się, że mogę tu zacząć sezon. Mam nadzieję, że będzie szybciutko. Nie będę nic obiecywać, ale mam nadzieję, że będzie podobnie, jak w 2019 roku. Wyniki na treningach są porównywalne, a nawet lepsze – powiedziała Swoboda.
To nie koniec ciekawych pojedynków, bo w Atlas Arenie pokażą się także m.in. dwaj najlepsi polscy kulomioci Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk. Z kolei w rywalizacji kobiet w skoku wzwyż najlepsza polska zawodniczka Kamila Lićwinko walczyć będzie m.in. z medalistką halowych mistrzostw świata i Europy Alessią Trost z Włoch i byłą mistrzynią świata juniorek Mariją Vuković z Czarnogóry.
Orlen Cup 2021 rozpocznie się o godz. 17. Impreza odbędzie się bez udziału publiczności, a transmisję od godz. 17.35 przeprowadzi telewizja TVP Sport.
Orlen Cup Łódź 2021
gwiazdy międzynarodowe vs. gwiazdy z Polski
Skok o tyczce mężczyzn
3 zawodników z rekordami życiowymi ponad 6 metrów
Thiago BRAZ (Brazylia) - mistrz olimpijski z Rio de Janeiro (2016). Wynikiem 6.03 ustanowił wówczas rekord olimpijski i zdobył jedyny dla gospodarzy igrzysk złoty medal w lekkoatletyce.
Sam KENDRICKS (Stany Zjednoczone) - jeden z najlepszych tyczkarzy minionych lat. W 2017 oraz 2019 zostawał mistrzem świata. Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) zdobył brązowy medal. Dwukrotny halowy wicemistrz świata. W hali skoczył 6.01.
Piotr LISEK (Polska) - pierwszy w historii i jedyny Polak, który skoczył o tyczce 6 metrów. Trzykrotny medalista mistrzostw świata (2015, 2017, 2019), brązowy medalista halowych mistrzostw świata (2016, 2018) oraz trzykrotny medalista halowych mistrzostw Europy. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski, reprezentant Polski w drużynowych mistrzostwach Europy.
Paweł WOJCIECHOWSKI (Polska) - w 2011 roku został – niespodziewanie – mistrzem świata w skoku o tyczce. Później zdobywał jeszcze medale mistrzostw Europy i świata, a w 2019 roku został halowym mistrzem Europy. Były rekordzista Polski w skoku o tyczce.
Ernest OBIENA (Filipiny) - w 2019 roku został mistrzem Azji, dwa lata wcześniej zdobył brąz kontynentalnego czempionatu. W sezonie 2021 zaliczył w hali 5.80 ustanawiając rekord swojego kraju. Skok o tyczce uprawiał też jego ojciec.
Pchnięcie kulą mężczyzn
Konrad BUKOWIECKI (Polska) - w młodości poprawiał rekordy świata David Storla. Zimą 2017 roku poprawiając rekord Polski Tomasza Majewskiego został halowym mistrzem Europy w pchnięciu kulą. Pierwszy Polak, który pchnął kulą 22 metry. Rok później został wicemistrzem Europy. Ma w dorobku całą paletę medali z młodzieżowych imprez lekkoatletycznych, jest rekordzistą Europy do lat 23.
Michał HARATYK (Polska) - aktualny rekordzista Polski w pchnięciu kulą – 22.32. W 2018 roku zdobył mistrzostwo Europy, a kilka miesięcy później został halowym mistrzem kontynentu. Wspólnie
z Konradem Bukowieckim jest obecnie czołowym kulomiotem świata i Europy.
Bieg na 60 metrów przez płotki mężczyzn
Jared EATON (Stany Zjednoczone) - w 2018 roku został halowym wicemistrzem świata.
Balázs BAJI (Węgry) - brązowy medalista mistrzostw świata z 2017 roku. W 2016 roku zdobył w Amsterdamie wicemistrzostwo Europy. 17-krotny złoty medalista mistrzostw Węgier.
Damian CZYKIER (Polska) - dwukrotnie czwarty zawodnik mistrzostw Europy (2016, 2018). Wielokrotny medalista mistrzostw Polski i reprezentant kraju w największych imprezach światowej lekkoatletyki. W sezonie 2021 uzyskał już czas poniżej 7.60.
Artur NOGA (Polska) - pierwsze sukcesy odnosił już jako junior, gdy zdobywał medale mistrzostw świata oraz Europy. W 2012 został brązowym medalista mistrzostw Europy. Aktualny rekordzista Polski w biegu na 110 metrów przez płotki. W tym sezonie uzyskał już w hali 7.64, czas dający mu szóste miejsce w światowych tabelach.
Bieg na 60 metrów przez płotki kobiet
Christina MANNING (Stany Zjednoczone) - w 2018 została w Birmingham halową wicemistrzynią świata w biegu na 60 metrów przez płotki. Wcześniej zdobywała medale uniwersjady – akademickich mistrzostw świata.
Sharika NELVIS (Stany Zjednoczone) - finalistka mistrzostw świata w hali i na stadionie. Halowa rekordzistka Ameryki Północnej w biegu na 60 metrów przez płotki
Karolina KOŁECZEK (Polska) - najlepsza polska płotkarka ostatnich lat. W 2013 i 2015 roku zostawała wicemistrzynią Europy do lat 23. Reprezentantka Polski na największych imprezach lekkoatletycznych, olimpijka z Rio de Janeiro.
Bieg na 60 metrów mężczyzn
Michael RODGERS (Stany Zjednoczone) - w 2010 został w Dosze halowym wicemistrzem świata w biegu na 60 metrów. Trzykrotny medalista mistrzostw świata w biegu sztafetowym 4 x 100, w tym złoty z 2019 roku.
Lamont Marcell Jacobs (Włochy) - medalista mistrzostw Włoch, czwarty zawodnik tabel światowych sezonu 2021 – 6.54.
Bieg na 60 metrów kobiet
Dezerea Bryant (Stany Zjednoczone) - amerykańska brązowa medalistka mistrzostw świata z 2019 roku w biegu sztafetowym 4 x 100 metrów.
Ewa SWOBODA (Polska) - liczne sukcesy odnosiła już jako juniorka. Sięgnęła wówczas m.in. po wicemistrzostwo świata do lat 20. Aktualna halowa rekordzistka świata juniorek w biegu na 60 metrów. Jej czas 7.07 to także halowy rekord Polski. W 2017 została wicemistrzynią, a dwa lata później mistrzynią Europy w hali. Zwyciężczyni World Indoor Tour w biegu na 60 metrów. Ma na koncie liczne medale imprez młodzieżowych, reprezentowała Polskę m.in. podczas drużynowych mistrzostw Europy.
Skok wzwyż kobiet
Kamila LIĆWINKO (Polska) - halowa mistrzyni świata z 2014 roku. W 2017 została brązową medalistką mistrzostw świata w skoku wzwyż. Pierwsza i jedyna Polka, która skoczyła wzwyż 2 metry.
Marija VUKOVIĆ (Czarnogóra) - mistrzyni świata juniorek z 2010 roku. Wielokrotna medalistka mistrzostw krajów bałkańskich. Rekordzistka kraju.
Alessia TROST (Włochy) - brązowa medalistka halowych mistrzostw świata z 2018 roku, halowa wicemistrzyni Europy. W młodości regularnie wygrywała imprezy mistrzowskie – była m.in. dwukrotną mistrzynią Europy do lat 23 i mistrzynią świata do lat 20.