Osiedle Mireckiego. Modernistyczna perła architektury okiem mieszkańców

Wśród znanych mieszkańców Osiedla Mireckiego byli m.in: rzeźbiarka Katarzyna Kobro i malarz Władysław Strzemiński. Jednak nie tylko ten fakt czyni je wyjątkowym. To modernistyczna perła wpisana do rejestru zabytków, która do tej pory zachwyca i tętni życiem.

ŁÓDŻ.PL
Osiedle Mireckiego to perła łódzkiego modernizmu
4 zdjęcia
ŁÓDŻ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Początek wielkiego przedsięwzięcia

Historia osiedla rozpoczyna się w okresie dwudziestolecia międzywojennego, budowa ruszyła w 1928 r. na terenach nieużytków, które kilkanaście lat wcześniej wylesiono. Nowe osiedle miało spełniać wszystkie założenia ówczesnych trendów w projektowaniu nawiązywać do koncepcji miasta-ogrodu, stworzyć przestrzeń dla lokatorów z dala od zgiełku industrialnego miasta i ciasnych kamienic.

Cztery miliony cegieł, ponad dwa tysiące robotników, dwadzieścia jeden bloków taką statystyką można podsumować budowę, która zakończyła się w 1931 r. A jak na tym wyjątkowym osiedlu mieszka się w XXI wieku? Czy dalej spełnia założenia przyjęte sto lat temu?

Koncepcja miasta–ogrodu

Jedną z najczęściej wymienianych zalet przez mieszkańców osiedla jest okoliczna zieleń. Park im. Józefa Piłsudskiego, zwany potocznie parkiem na Zdrowiu, graniczy z osiedlem od strony ulicy Srebrzyńskiej. Poza oczywistymi walorami rekreacyjnymi, w które wliczyć można ponad 188 hektarów zalesionych terenów, zbiorniki wodne, nowoczesny plac zabaw i atrakcje sportowe, infrastruktura dookoła parku sprzyja również właścicielom samochodów!

Dzięki monitoringowi na długich parkingach przy „Zdrowiu”, mieszkańcy osiedla z większym poczuciem bezpieczeństwa parkują swoje pojazdy nocą, odciążając osiedlowe, węższe uliczki. Należy także wspomnieć o pierwszym w Łodzi ogrodzie działkowym, biegnącym wzdłuż torów kolejowych, który jest stałym miejscem wypoczynku dla kolejnych pokoleń mieszkańców osiedla.

Kształt bloków należy do tych najbardziej charakterystycznych w Łodzi

Lokalizacja ma znaczenie

Kolejnym aspektem jest wygoda życia. Z osiedla Montwiłła-Mireckiego łatwo dojedziemy do centrum miasta nie tylko autem, ale także komunikacją publiczną oraz rowerem miejskim. Niedaleko znajdziemy również market, a na samym osiedlu kilka sklepów spożywczych. Zaprojektowane zostało tak, by było jak najbardziej samowystarczalne, a w dzisiejszych czasach jest to jeszcze bardziej możliwe niż wiek temu. Są jednak kwestie, które nie uległy zmianie – w obrębie osiedla dalej funkcjonuje przedszkole, szkoła podstawowa, liceum, przychodnia czy biblioteka.

Jeden z mieszkańców Osiedla Mireckiego wyglądający przez okno

Zabytek stał się modnym osiedlem

Druga wojna światowa nie oszczędziła osiedla. W 1940 r. rozpoczęły się masowe wysiedlenia, pozwolono pozostać tylko nielicznym mieszkańcom pochodzenia polskiego, rosyjskiego i niemieckiego. Na szczęście szacuje się, że ponad 80% mieszkańców po wojnie udało się wrócić i wielu lokatorów to kolejne pokolenie „na Montwiłła”. Wyjątkowe podejście grupy mieszkańców, którym nie jest obojętny los zabytkowego kompleksu, spowodowało w 2018 roku założeniem Inicjatywy M-M (dokładnie: Stowarzyszenie Inicjatywa dla Rozwoju Osiedla im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi). Jak możemy przeczytać na stronie, głównym celem stowarzyszenia jest dbałość i poprawa warunków życia na osiedlu.

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu co roku udaje się także odnawiać bądź tworzyć potrzebną infrastrukturę, m.in. chodniki, podwórka czy miejsca postojowe.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt