Jedną z ciekawszych łódzkich inicjatyw ostatnich lat jest działający na pograniczu nauki, polityki i biznesu Ośrodek Spraw Azjatyckich. Interdyscyplinarny ośrodek, który powstał przy Uniwersytecie Łódzkim, skupia pracowników wielu jednostek naukowo-badawczych oraz osoby, których zainteresowania i doświadczenie wiążą się z regionem Azji Wschodniej. Jednym z jego celów jest wsparcie merytoryczne polskich przedsiębiorców, dla których Chiny, ale także kraje takie jak Japonia, Korea Południowa i Azja Południowo-Wschodnia, stanowią naturalny kierunek rozwoju. Zadania, jakie stawia przed sobą Ośrodek, to zarówno identyfikacja potencjalnych obszarów współpracy z Azją jak i informacyjne wsparcie przedsiębiorstw współpracujących z partnerami azjatyckimi.
Ośrodek organizuje spotkania szkoleniowe, których celem jest przybliżenie zainteresowanym tego tematu – jedno z nich, zorganizowane przez OSA we współpracy z Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów UM Województwa Łódzkiego i Hong Kong Trade Development Council, odbyło się w październiku ub. roku w Pałacu Biedermana. Bezpłatne szkolenie było skierowane zarówno do przedsiębiorców dopiero planujących eksport do Hong Kongu i Chin kontynentalnych, jak i do osób, które prowadzą już z Chinami wymianę handlową, lecz odczuwają potrzebę pogłębienia swojej wiedzy z tego zakresu.
Wśród tematów omówionych na spotkaniu znalazło się m.in. studium przypadku – polskiego biznesmena na rynku w Hong Kongu i przedstawienie praktycznych rozwiązań logistycznych w transporcie do Chin.