Ostatni prezydent Łodzi w II RP

Życie bohatera, którego dziś żegnamy powtórnie z należnymi honorami mogłoby z powodzeniem stać się kanwą sensacyjnego filmu pełnego zwrotów akcji i dramatycznych wydarzeń, ilustrujących jednocześnie polskie losy pokolenia z przełomu XIX i XX wieku.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

4 listopada 1964 roku zmarł w Penley w Walii Jan Kwapiński (właśc. Piotr Edmund Chałupka, ps. „Kacper”, „Stanisław”) – polityk, działacz PPS, poseł na Sejm RP I i II kadencji w latach 1922-1930, ostatni prezydent międzywojennej Łodzi od 3 marca do początku września 1939 r. Warto odnotować ten fakt, gdyż był to niekomisaryczny prezydent naszego miasta od 1933 roku, powołany w wyborach samorządowych.

Urodził się w Warszawie 12 listopada 1885 roku, pracował w walcowni w Ostrowcu i aktywnie działał w Organizacji Bojowej PPS, a za brawurową przygotowaną w Łodzi akcję pod Rogowem w 1906 roku, podczas której zrabowano carski konwój z pieniędzmi, został skazany na karę śmierci. Przez ponad 10 lat przebywał na katordze, a po powrocie uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Zaraz po wybuchu wojny II wojny światowej, jako prezydent Łodzi, patronował powołaniu Okręgowego Łódzkiego Komitetu Społecznego Niesienia Pomocy Żołnierzom i ich Rodzinom.

4 września 1939 zwrócił się do władz wojskowych z wnioskiem budowy okopów wokół miasta i zorganizowania batalionów ochotniczych. Propozycja ta została odrzucona przez wojsko, a mężczyźni do 50 roku życia mieli ewakuować się na wschodnie tereny RP, gdzie Jan Kwapiński został ranny w czasie bombardowania Zamościa. W czerwcu 1940 roku został aresztowany przez NKWD i zesłany na Syberię.

Po uwolnieniu dotarł do Londynu w 1942 roku i wszedł z ramienia PPS do rządu gen. Władysława Sikorskiego, pełniąc nawet funkcję zastępcy premiera. Po wojnie nadal był przedstawicielem PPS na emigracji, był ministrem w rządzie Tomasza Arciszewskiego i działał w różnych organizacjach. Zmarł w szpitalu w Penley w Walii i spoczął na londyńskim cmentarzu Streatham Park, ale dziś powraca do Ojczyzny po 60 latach jako zasłużony dla Polski polityk i działacz niepodległościowy, a także ostatni prezydent Łodzi w czasach  II Rzeczypospolitej. Cześć Jego pamięci!

Jan Kwapiński został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim, w Alei Zasłużonych przy Kościele pw. Św. Karola Boromeusza w Warszawie.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt