Ostatni tydzień wakacji. Propozycje spotkań z kulturą dla dzieci i młodzieży.

Ostatnie dni wakacji warto zaplanować, korzystając z propozycji kulturalnych, które przygotowały dla dzieci i młodzieży łódzkie teatry, muzea i domy kultury. To także dobry czas, aby poszerzyć wiedzę na temat historii Łodzi i odwiedzić miejsca z nią związane lub wybrać się rodzinne zwiedzanie wystaw czy zarezerwować bilety na spektakle teatralne. Tak aktywnie spędzony czas może okazać się dla dzieci i młodzieży wspaniałym i długo pamiętanym doświadczeniem, które wzbogaci ich wiedzę zanim rozpoczną się lekcje w szkołach.

Ostatnie dni wakacji warto zaplanować, korzystając z propozycji kulturalnych, które przygotowały dla dzieci i młodzieży łódzkie teatry, muzea i domy kultury.

Teatr Arlekin powraca po wakacyjnej przerwie i zaprasza do rezerwacji biletów na spektakle dla dzieci. W sobotę (21 sierpnia) i w niedzielę (22 sierpnia) będzie można obejrzeć spektakl pt. "Szary chłopiec". Przedstawienie, zrealizowane na podstawie książki Lluisa Farré pod tym samym tytułem, jest bardzo pogodne, stworzone z myślą o poznającym świat najmłodszym widzu. To zarazem  piękna baśniowa opowieść o tolerancji i akceptacji. Tydzień później - 28 i 29 sierpnia w repertuarze Teatru jest spektakl pt. "Złota Rybka" - czyli popularna przypowieść o rybaku i złotej rybce, którą znamy dzięki tekstowi Aleksandra Puszkina, w poetyckim tłumaczeniu Juliana Tuwima. Przedstawienie powstało w koprodukcji z Festiwalem Łódź Czterech Kultur i jest przeznaczone dla widzów do lat 3.

Baśniowa Piotrkowska i spotkania z teatrem ulicznym to letnia tradycja kulturalna, którą łodzianie bardzo polubili i wraz z całymi rodzinami stawiają się w samo południe na dziedzińcu Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104. W niedzielę - 22 sierpnia będzie można obejrzeć spektakl pt. "Księżniczka Rosa i Klimek", który jest zarazem lekcją plastyczną i nauką kolorów oraz szacunku dla osób starszych. Z kolei 29 sierpnia rodzice mogą zabrać dzieci na widowisko edukacyjno-profilaktyczne pt. "W Miejskiej Dżungli", które uczy troski o bezpieczeństwo i prawidłowego reagowania na zagrożenia - np. poprzez korzystanie z numeru alarmowego 112. Spotkania w ramach Baśniowej Piotrkowskiej są bezpłatne.

Widzewskie Domy Kultury zapraszają dzieci na warsztaty o bardzo ciekawej tematyce. W poniedziałek - 23 sierpnia rozpoczną się warsztaty średniowieczne, dzięki którym dzieci poznają zagadnienie heraldyki, sztukę średniowiecza czy ówczesne gry i zabawy. Warsztaty przybliżą także życie codzienne na średniowiecznym dworze. W warsztatach będzie można uczestniczyć do 28 sierpnia. Druga propozycja to warsztaty cyrkowe i m.in. zajęcia z żonglerki, które uczą koncentracji, wytrwałości i rozwijają refleks. Zapisy na warsztaty: Dom Kultury ""Ariadna"", ul. Niciarniana 1/3, tel. 510 313 310, mail: ariadna@wdk.pl.

W środę, 25 sierpnia, rozpoczyna się  druga część (w terenie miejskim) 11 Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje, zorganizowanego przez Fundację Promocji i Wspierania Twórczości CONVIVO oraz Pałac Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi. Tego dnia w Ogrodzie Botanicznym od godz. 14.00 będzie odbywał się Jarmark rzemiosł, a wraz z nim: warsztaty z ceramiki, tworzenia wycinanek, makramy, tkactwa i wikliny oraz zakupić wytwory rękodzieła. Na scenie przy skansenie odbędą się pokazy mody oraz koncert „Rytmy Regionów” na którym wystąpią goście festiwalu. Oryginalnie zapowiada się koncert Międzypokoleniowego Chóru 4 Kultur DIALOG, który odbędzie się w nietypowym dla koncertów miejscu - w stodole w skansenie. Wieczorną część zakończy performance teatralny z korzeniami w ludowej kulturze meksykańskiej przygotowany przez grupę Ten Teatr. W piątek, 27 sierpnia, festiwal będzie odbywał się  na Piotrkowskiej. Od godziny 14.00 do 17.00 w różnych miejscach ulicy pojawią się zespoły, które zaproszą publiczność do wspólnej zabawy w folkowych rytmach. O godz. 17.00 w Pasażu Schillera ruszy Folkowa Scena Muzyczna, na której zaprezentują się wokaliści i zespoły muzyczne z Polski, Litwy i Ukrainy. Dla wielbicieli tańca irlandzkiego i flamenco jeszcze tego samego wieczoru w Pałacu Młodzieży odbędzie się spektakl „Usłyszeć taniec”.

Zajęcia dydaktyczne, animacje, warsztaty artystyczne, ale i zajęcia wokalne czy Wakacyjna Akademia Sztuki - to propozycja dla dzieci, którą przygotował Bałucki Ośrodek Kultury. Do końca sierpnia dzieci mogą spędzać wolny czas aktywnie i twórczo w ośrodkach: „Wyspa Kultury” Bałuckiego Ośrodka Kultury przy ul. Stawowej 28, w Centrum Edukacji Kulturowej Na Żubardzkiej (ul. Żubardzka 3) lub w Centrum Twórczości ""Lutnia"" przy ul. Łanowej 14. Z kolei 28 sierpnia BOK zaprasza do Parku im. Adama Mickiewicza na Julianowie na cykl warsztatów artystycznych, gier i zabaw ruchowych realizowanych w plenerze, czyli Bałuckie Światy- w poszukiwaniu tożsamości "Bałuckie Art.akcje”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 14:00.

Bogatą ofertę dla dzieci przygotował także Ośrodek Kultury Górna. W każdy wtorek i czwartek od 10:00 do 14:00 odbywa się Letnia Akademia Ruchu, czyli warsztaty z technik tańca, ruchu, wykłady z historii i wspólne oglądanie spektakli. W sobotę, 21 sierpnia i niedzielę, 22 sierpnia, zobaczymy "Ciałomamy". To instalacja artystyczna oraz cykl performensów dla małych dzieci i ich opiekunów realizowany w ramach projektu „Kulturalne Kroczki”. Podczas wydarzenia wszyscy uczestnicy będą mogli doświadczyć za pomocą zmysłu dotyku, czucia głębokiego i zmysłu równowagi - swojego ciała. Zapisy za zajęcia i spotkania prowadzone są pod adresem:  projekty@gorna.pl.

W czwartek, 26 sierpnia, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza dzieci w 5-10 lat do udziału w warsztacie plastycznym pt. "Kolorowe dłonie". Dzieci  będą uczyć się techniki malowania dłońmi przy użyciu farb. Warsztat odbędzie się o godz. 11:00  w Galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113.

Warto także skorzystać z zaproszenia Muzeum Miasta Łodzi i wraz z rodziną wybrać się na piątkowe oprowadzanie po wnętrzach Pałacu Izraela Poznańskiego. Przewodnik będzie opowiadać o historii imperium rodziny Poznańskich, w kontekście zmian, jakie nastąpiły w wystroju pałacowych wnętrz oraz wątków związanych z przeszłością wielokulturowej i wielkoprzemysłowej Łodzi. Oprowadzania odbywają się w każdy piątek do końca sierpnia o godz. 17:00. Obowiązują zapisy: tel. 692 926 319 lub 42 307 13 82, mail: edukacja@muzeum-lodz.pl Muzeum zaprasza także młodzież na kuratorskie oprowadzanie tematyczne po wystawie “Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś”, które odbędzie się 28 sierpnia o godz. 14:00. Warto znaleźć czas na niezwykłą lekcję historii i poznać wystawę, aby dowiedzieć się, jaki był wpływ II wojny światowej na późniejsze funkcjonowanie Łodzi.  

Tego samego dnia – 28 sierpnia, o godz. 12:15, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbędzie się zwiedzanie wystawy "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie". Podczas oprowadzania uczestnicy prześledzą gdzie i w jakich warunkach pracowali dawniej łodzianie. Zajrzą też do XIX-wiecznego warsztatu tkacza, poznają obowiązki służącej, dowiedzą się, jak wyglądała praca w fabrykach i czy łatwo było otworzyć zakład rzemieślniczy w PRL-u. Bilety są do nabycia na stronie: www.bilety.cmwl.pl.

Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS we współpracy z Biblioteką Otwarta zaprasza 29 sierpnia o godz. 13:00 na festyn na zakończenie wakacji  na terenie orlika przy Szkole Podstawowej nr 111. W programie m.in.: animacje dla dzieci i dorosłych, konkursy z nagrodami, zabawy ruchowe, malowanie twarzy, warsztaty z gry na bębnach afrykańskich, darmowe dmuchańce i lody, wata cukrowa, popcorn i lemoniada. Bedzie także Biblioteka w drodze i koncert zespołu Folk’n’roll. Wstęp bezpłatny.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt