We wtorek 25 kwietnia w Krzepczowie (woj. łódzkie) odbył się pogrzeb Jana Książczyka. Pilota pochodzącego z ziemi łódzkiej pożegnała rodzina, przyjaciele i liczne delegacje samorządów i instytucji z regionu. Uroczystość odbyła się przy asyście wojskowej. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły o godz 12.00 w Parafii św. Wojciecha w Krzepczowie. Po eucharystii, uroczystości pogrzebowe przeniosły się cmentarz parafialny w Krzepczowie. Tutaj oddano salwę honorową a mowy pożegnalne nad grobem wygłosili przedstawiciele kombatantów oraz stowarzyszeń zwiazanych z osobą zmarłego. Hołd pilotowi oddali również przedstawiciele władz miasta Łodzi.
John Raymond Benett (Jan Książczyk) urodził się 31.08.1919 r. w miejscowości Krzepczów koło Piotrkowa Trybunalskiego. W 1920 r. wraz z rodziną przeniósł się do Łodzi, gdzie ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. W 1937 r. na mokotowskim lotnisku odbył swój pierwszy lot pod okiem wuja – kpt. pilota Franciszka Witakowskiego. Na początku 1938 r. Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej skierowała go na kurs szybowcowy do Ustianowej w Bieszczadach, gdzie w sierpniu tegoż roku uzyskał kategorię B. pilota szybowcowego i otrzymał odznakę pilota szybowcowego nr 3372. Następnie został skierowany na szkolenie samolotowe (na samolocie RWD-8) do Szkoły Pilotów LOPP im. Marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza w Świdniku. W 1939 r. wstąpił do Aeroklubu Łódzkiego i w sierpniu otrzymał legitymację nr 175/39.
Po rozpoczęciu II wojny światowej przedostał się na Zachód, aby walczyć z Niemcami. Najpierw trafił do Francji, gdzie w 1940 r. został skoszarowany w miejscowości Bressuire i jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych 1 maja 1940 r. złożył przysięgę Republice Francuskiej. Po upadku Francji trafił do obozu w Cheltenham, skąd został skierowany do bazy Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Blackpool. Walczył w obronie Wysp Brytyjskich na samolotach myśliwskich Hurricane i Spitfire. Jako jedyny Polak przydzielony został do brytyjskich dywizjonów lotniczych nr 609 i 587. W RAF służył do 1948 r. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii i zmienił nazwisko na John Benett.
Po okresie PRL zamieszkał w Polsce, w Piotrkowie Trybunalskim. W październiku 2017 r. został odznaczony za wybitne zasługi dla niepodległości przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.