Oto nowa elewacja zabytkowej "Szuflandii". Ostatni etap remontu

Wchodzimy w ostatni etap prac rewitalizacyjnych, budowlanych i remontowych słynnej "Szuflandii". Odsłonięta została elewacja frontowej kamienicy, a za kilka miesięcy cały obiekt będzie oddany do użytku.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Oto nowa elewacja zabytkowej "Szuflandii"

Prace renowacyjne i odbudowa poszczególnych części budynku rozpoczęła się w  2017 r. i prowadzona była pod czujnym okiem Konserwatora Zabytków.

- Willa przy ul. Wólczańskiej 17 jest przykładem, że da się uratować każdy zabytek. Właśnie zakończyliśmy remont elewacji frontowej perełki łódzkiej architektury. Stopień degradacji budynku był ogromny i dlatego remont elewacji, a w niektórych miejscach wręcz jej odbudowa, trwał 12 miesięcy - podkreśla Marcin Obijalski, dyrektor do spraw inwestycji kubaturowych w Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej

Odtworzona została trójczłonowa elewacja frontowa, skomponowana z części budynku głównego, fragmentu rozplanowanego na fragmencie owalu oraz części północnej w postaci ryzalitu.

- Udało się nam odtworzyć przejazd bramowy wykończony pełnym łukiem. Nad nim znajduje się wykusz oparty na ozdobnych wspornikach. Ponieważ tynki były w bardzo złym stanie, wykonawca musiał większość z nich skuć, a następnie, przy zastosowaniu odpowiednich technologii, położyć nowe tynki nawiązujące do historycznych - mówi Katarzyna Janiak, kierownik Centrum Inwestycji Kubaturowych w ŁSI.

Elewacja frontowa po oczyszczeniu została przywrócona do pierwotnej kolorystyki, naturalnej barwy tynku wapienno-piaskowego. Zniszczone lub utracone detale architektoniczne zostały odtworzone lub uzupełnione pod nadzorem Konserwatora Zabytków. Stolarka okienna, ze względu na zły stan techniczny została wymieniona na nową o wymiarach, podziałach, sposobie otwierania, kolorystyce, profilach i okuciach nawiązujących do wyglądu stolarki oryginalnej. Odtworzone zostały także drzwi zewnętrzne elewacji frontowej, stylizowane, drewniane, płycinowe z przeszkleniem w górnej części. Po bokach otwór ujęty jest w pilastry ze zdobionymi głowicami. Nad drzwiami znajduje się nadświetle.

Istotnym elementem, ważnym dla wyglądu całej kamienicy są podwójne wrota w przejeździe bramowym - drewniane z naświetleniem. Zostaną one także odtworzone, ponieważ jak pamiętamy, ta część kamienicy została, ze względów bezpieczeństwa, rozebrana na początku lat 90-tych XX w. Cała partia cokołowa na parterze do wysokości parapetów podokiennych zdobiona jest płaską bonią prostokątną, czyli dekoracyjną obróbką krawędzi kamieni, podkreślającą ich układ. Wykonana zostanie iluminacja elewacji frontowej budynku.

Całkowity koszt inwestycji, na który składają się trzy budynki, wynosi prawie 11 mln złotych.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt