Otwarcie hostelu osłonowego „Nowy Początek”

W Łodzi rozpoczął działalność hostel osłonowy dla osób w kryzysie bezdomności „Nowy Początek”, który oferuje tymczasowe schronienie ludziom zmotywowanym do podjęcia aktywizacji społecznej i rozpoczęcia samodzielnego życia. W osiągnięciu samodzielności będzie wspierać ich grono specjalistów.

Hostel znajduje się przy ul. Gałczyńskiego 7
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Hostel powstał w budynku przy ul. Gałczyńskiego 7, który znajduje się w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (dawne Schronisko dla Bezdomnych Kobiet). Jest placówką oferującą nowy rodzaj wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności – oprócz schronienia uzyskają w nim one dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb pomoc specjalistów, m.in. psychiatry, terapeuty uzależnień, doradcy zawodowego, psychologa czy trenera umiejętności społecznych.

 - Liczymy na to, że dla ludzi, którzy tu zamieszkają, hostel będzie ostatnim przystankiem przed rozpoczęciem samodzielnego życia. Współpraca ze specjalistami  pomoże im usunąć przeszkody – zdobyć  kwalifikacje, znaleźć pracę,  nauczyć się zarządzać domowym budżetem czy prowadzić gospodarstwo domowe. Od mieszkańców hostelu oczekujemy gotowości do zmiany i determinacji w dążeniu do celu - mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. - Bezdomność nie jest zjawiskiem jednorodnym; ma wiele twarzy i różne, często złożone przyczyny. Wspieramy wszystkie osoby, które znalazły się w kryzysie, jednak trzeba to jasno powiedzieć – mimo naszych starań nie wszyscy są zainteresowani wyjściem z bezdomności. Hostel to miejsce dla tych, którzy chcą poprawić swój los i stanąć na nogi, ale sami nie potrafią tego dokonać. Z naszą pomocą będzie to możliwe.

Placówka dysponuje 40 miejscami w pokojach dostosowanych do potrzeb m.in. dla matki z dzieckiem, osoby uczącej się czy pary. W budynku jest też jeden lokal interwencyjny, w którym na krótko będzie można umieścić osoby w nagłych kryzysowych sytuacjach. Nowością jest to, że hostel będzie koedukacyjny, a więc będą mogli zamieszkiwać w nim razem członkowie rodzin, partnerzy, w razie potrzeby także dzieci z rodzicami.

W obiekcie są też pomieszczenia do prowadzenia zajęć, łazienki, kuchnia do samodzielnego przygotowywania posiłków, miejsce do prania i suszenia odzieży. Możliwy jest pobyt z domowym zwierzakiem, na co jednak potrzebna będzie zgoda kierownika hostelu.

Zakłada się, że hostel kieruje swoje usługi przede wszystkim do dwóch grup: osób dorosłych w wieku aktywności zawodowej (do 60 roku życia) z zastrzeżeniem, że ważniejszym od wieku jest kryterium motywacji i gotowości do zmiany oraz do tzw. młodych dorosłych (18-26 lat) – w tym oczekujących na mieszkanie z zasobów gminy, opuszczających pieczę zastępczą i innych będących w sytuacji kryzysowej, potrzebujących wsparcia na drodze do usamodzielnienia. Przyjęcie do placówki może nastąpić po skierowaniu danej osoby przez streetworkera, pracownika socjalnego, przedstawicieli organizacji pozarządowych czy ośrodków terapii odwykowej; można też zgłosić się indywidualnie.

We współpracy ze specjalistami każdy mieszkaniec hostelu stworzy swój  Indywidualny Plan Aktywizacji Społecznej, oparty na jego możliwościach i potrzebach, a także szczegółowej diagnozie sytuacji życiowej. Plan będzie miał na celu poprawę sytuacji życiowej – mieszkaniec będzie zobowiązany do jego realizowania, oczywiście przy odpowiednim wsparciu organizatorów hostelu.

W placówce będzie można przebywać do 3 miesięcy, przy czym po indywidualnej ocenie współpracy mieszkańca na rzecz poprawy jego sytuacji życiowej można ten pobyt przedłużyć maksymalnie do 18 miesięcy. Pobyt w hostelu kosztuje 10 zł za dobę – w uzasadnionych przypadkach możliwe jest zwolnienie z odpłatności. 

Na zlecenie MOPS „Nowy Początek” prowadzić będzie Centrum Służby Rodzinie oraz Fundacja „Huśtawka”. Oba podmioty są wypróbowanymi partnerami, znanymi ze swoich działań w obszarze pomocy społecznej; są też członkami Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności oraz Rady ds. Rozwiązywania Problemów Bezdomności przy Prezydent M. Łodzi.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt