- Sam pałac uzyska nowe funkcje użytkowe oraz komercyjne, a będzie to pierwszy z dwóch przygotowanych już projektów w ramach rewitalizacji kwartałowej. Koszt inwestycji szacowany jest na 38 mln zł, ale 70 proc. stanowić będą środki unijne. Prace chcemy rozpocząć jeszcze w tym roku – zapowiedział szef komitetu sterującego ds. rewitalizacji UMŁ Tomasz Piotrowski.
Zabytkowy obiekt będzie modernizowany pod okiem konserwatora zabytków, a cała posiadłość Steinertów pokazuje historię Łodzi przemysłowej w pigułce, gdyż posiadłość znanego rodu fabrykanckiego z Niemiec obejmuje stary dom tkaczy z lat 40. XIX wieku, wyremontowany już pałac Adolfa Steinerta przy ul. Piotrkowskiej 272 z drugiej połowy XIX wieku oraz unikatowy podwójny w założeniu niesymetryczny budynek pałacowy braci Steinertów – synów protoplasty Karola Gottlieba – zaprojektowany w stylu neorenesansu niemieckiego i zbudowany w latach 1909-1911.
- Na tym przykładzie dobrze widać, jak rozwijała się Łódź w XIX wieku i jak powstawały fabrykanckie fortuny. Ponadto w założeniu pałacowym odtworzymy również wspaniały zimowy ogród, a na fasadach oraz wewnątrz budynku zachowało się sporo interesujących detali architektonicznych i elementów wyposażenia, m.in. parkiety, balustrady, terakota, stolarka, witraże, schody – podkreśliła Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejski konserwator zabytków.
Projekt pn.: "Zagospodarowanie obiektów pofabrycznych i kompleksu pałacowego Steinertów" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0003/16-00 zawartej w dniu 28 kwietnia 2017 r.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.