Pamiątki łódzkiego sportu zobaczymy w Zatoce Sportu

W środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i rektor Politechniki Łódzkiej Sławomir Wiak podpisali list intencyjny o współpracy w zakresie ekspozycji w Zatoce Sportu PŁ zbiorów Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Podpisanie listu intencyjnego o współpracy w zakresie ekspozycji
4 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Dla mnie to bardzo radosna wiadomość, że przestrzeń Zatoki Sportu pozwoli przywrócić dla łodzian Muzeum Sportu. Dla nas wszystkich bardzo ważne jest poczucie tożsamości, poczucie historii oraz dowartościowania siebie i tych, którzy tę historię łódzkiego sportu tworzyli. Nie będzie młodych adeptów sztuki sportowej, jeżeli nie będą mogli zaznajamiać się z tymi, którzy kiedyś potrafili zdobywać trofea dla Polski i dla Łodzi. Cieszymy się więc bardzo, że powstanie tu Muzeum Sportu. Będzie to nowoczesny, interaktywny projekt, dzięki któremu będziemy mogli podziwiać i zaznajamiać się z pamiątkami po naszych wielkich mistrzach - tych którzy już odeszli i tych, którzy nadal funkcjonują i wspierają łódzki sport – powiedziała Zdanowska.

- Długo nie musieliśmy negocjować, żeby się porozumieć. Projekt, który chcemy wspólnie realizować jest bardzo ważnym wskaźnikiem otwarcia się naszej uczelni na otoczenie zewnętrzne. Zawsze musimy dbać o nasze dziedzictwo. W tym przypadku jest to dziedzictwo w zakresie sportu. Na pewno będzie to ogromna promocja Łodzi i Politechniki Łódzkiej – dodał Wiak.

Zadowolenia z możliwości eksponowania sportowych zbiorów w Zatoce Sportu nie krył kierownik Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi Sebastian Glica. - To bardzo atrakcyjna przestrzeń, odwiedzana przez coraz większą liczbę osób. Część z nich z pewnością z zainteresowaniem obejrzy wystawę, która zostanie przygotowana na przestrzeni ok. 200 m/kw i będzie oparta na najcenniejszych zbiorach naszego oddziału – powiedział Glica.

Muzealna przestrzeń w Zatoce Sportu ma być udostępniona zwiedzającym od połowy 2018 roku. Wystawa ma zawierać interaktywne elementy wykorzystujące osiągnięcia współczesnej techniki. Na stałej ekspozycji będą m.in. sylwetki wybitnych łódzkich sportowców: Władysława Króla, Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej, Jadwigi Wajs, Akiby Rubinsteina, Romana Kantora i innych.  W planach jest również bogaty program edukacyjny – lekcje muzealne, spotkania oraz konkursy edukacyjne.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt