- Nasza rola tu obecnych, mieszkańców i wszystkich osób, które znają tę tragiczną historię, jest taka, aby przekazywać tę pamięć i wiedzę następnym pokoleniom. Tylko wiedza i pamięć uchronią nas w przyszłości przed narodzeniem się i rozwojem kolejnej zbrodniczej ideologii. Tylko pamięć i wiedza uchronią nas przed nienawiścią, rasizmem, okrucieństwem wobec drugiego człowieka – powiedziała wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa – Wodnicka.
Uroczystości zorganizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi to początek X Dni Pamięci, podczas których obejrzeć będzie można spektakle teatralne, wziąć udział w interesujących spotkaniach, projekcjach filmów, spektaklach. Zarówno w Teatrze im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Muzeum Miasta Łodzi zbliżyć się będzie można do świata kultury i historii polskich Żydów.
Już dziś organizatorzy zapraszają o godz. 18.00 do Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi na projekcję filmu „Ostatni etap” w reż. W. Jakubowskiej wraz ze wstępem historycznym Adama Sitarka.
3 lutego w Teatrze im. Stefana Jaracza Koncertem Galowym X DNI PAMIĘCI zaplanowano zakończenie tegorocznych obchodów.