Pamięć o ofiarach

Z więzienia w Tarnowie 14 czerwca 1940 r. Niemcy przywieźli pierwszy transport 728 więźniów do KL Auschwitz. W 2006 r. sejm uchwalił ten dzień Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary znajdującym się na cmentarzu Doły oddaliśmy hołd pomordowanym i tym, którzy przeszli przez niemieckie obozy koncentracyjne.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Obozy koncentracyjne to narzędzia masowego ludobójstwa. Słowo „Auschwitz” rodzi jednak więcej pytań i więcej zwątpienia.  W jaki sposób doszło do tych zdarzeń – w Europie XX-wieku, w krajach będących kolebką europejskiej cywilizacji? Skąd bierze się zdolność człowieka do zbrodni
i nienawiści wobec niewinnych, wobec bezbronnych? W jaki sposób rodzą się dyskryminacja, rasizm, uprzedzenia, szowinizm? Czy skłonności te wciąż w nas żyją? Czy potrafimy je rozpoznać i zatrzymać patologie?

Jako łodzianie musimy oddać w dzisiejszym dniu jeszcze jeden hołd. Wśród świadków prawdy o obozach był mieszkaniec Łodzi Jan Karski, emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego. Raportował on o zbrodniach, do których dochodziło  na terenach okupowanych, ale świat nie chciał w to uwierzyć. My, jednak o tej misji nie zapomnimy. Zawsze honorować go będziemy, jako bohatera, człowieka, który pragnął powstrzymać zagładę. Tragiczne męczeństwo milionów ludzi nie może zostać zapomniane, a my nie możemy być obojętni !  – napisała w liście do uczestników uroczystości prezydent Hanna Zdanowska.

Kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz lokalnych, służb mundurowych i instytucji kultury. Miasto  reprezentował Pełnomocnik Prezydent ds. Dziedzictwa Łodzi a uroczystość zorganizował łódzki  oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

.

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt