Dwudniowe walki o wzgórze pod Starą Gadką miały ciężki przebieg. Obie strony zajadle szturmowały swoje pozycje, walcząc na bagnety. Do wyjątkowego zdarzenia doszło w śnieżną i mroźną noc z 21 na 22 listopada 1914 r. Niemcy zajmujący szczyt wzgórza, wobec spodziewanego ataku rosyjskiego użyli do oświetlenia przedpola reflektorów lotniczych. W ich świetle sylwetki piechurów rosyjskich stanowiły idealny cel dla karabinów maszynowych.
Następnego dnia żołnierze niemieccy, potykając się o zamarznięte ciała poległych, przypuścili skuteczny atak na pierwszą linię umocnień rosyjskich. Zginęli prawie wszyscy broniący się Rosjanie. Po południu oddziały rosyjskie ponownie przypuściły atak na wzgórze, ale znów poniosły ogromne straty. Gdy walki ustały, oczom ocalałych żołnierzy ukazał się szokujący obraz bitwy. Pola Starej Gadki oraz wzgórze usłane były trupami. Dzień 22 listopada 1914 r. został określony przez nich jako martwa niedziela. W bitwie mogło zginąć ponad 3 tys. żołnierzy. Pochowano ich w miejscu, gdzie padli.
W obu walczących armiach służyli Polacy. Pułki syberyjskie czerpały swoje uzupełnienia także pośród łódzkich rekrutów, a w niemieckim korpusie „Posen” służyło 23 tys. Polaków. Na cmentarzu znajdują się nagrobki z polskimi nazwiskami. Do armii niemieckiej, austriackiej i rosyjskiej podczas I wojny powołano 3 miliony polskich poddanych trzech cesarzy. Blisko pól miliona z nich zginęło. Pod koniec października 2022 r. na cmentarzu w Starej Gadce z inicjatywy władz Rzgowa odsłonięto tablicę upamiętniającą Polaków poległych podczas I wojny światowej.