Pamięć o ofiarach wojny

W rocznicę bitwy pod Gadką Starą, stoczonej przez oddziały Niemiec i Rosji podczas I wojny światowej w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przed pomnikiem upamiętniającym Polaków walczących w armiach zaborczych. Pomnik znajduje się na cmentarzu wojennym w Gadce Starej

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W uroczystości wziął udział burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński oraz przedstawiciele UMŁ. Gmina od lat otacza opieką cmentarz, na którym pochowano żołnierzy poległych w walce o wzgórze.

Dwudniowe walki o mające znaczenie wojskowe wzgórze pod Starą Gadką miały wyjątkowo ciężki przebieg. Obie strony zajadle szturmowały swoje pozycje, walcząc na bagnety. Do wyjątkowego zdarzenia doszło w śnieżną i mroźną noc z 21 na 22 listopada 1914 r. Niemcy zajmujący szczyt wzgórza, wobec spodziewanego ataku rosyjskiego użyli do oświetlenia przedpola reflektorów lotniczych. W ich świetle sylwetki piechurów rosyjskich stanowiły idealny cel dla karabinów maszynowych.

Następnego dnia żołnierze niemieccy, potykając się o zamarznięte ciała poległych, przypuścili skuteczny atak na pierwszą linię umocnień rosyjskich. Zginęli prawie wszyscy broniący się Rosjanie. Po południu oddziały rosyjskie ponownie przypuściły atak na wzgórze, ale znów poniosły ogromne straty. Gdy walki ustały, oczom ocalałych żołnierzy ukazał się szokujący obraz bitwy. Pola Starej Gadki oraz wzgórze usłane były trupami. Dzień 22 listopada 1914 r. został określony przez nich jako martwa niedziela. W bitwie mogło zginąć ponad 3 tys. żołnierzy. Pochowano ich w miejscu, gdzie padli.

Cmentarz w Gadce Starej jest jednym z wielu miejsc spoczynku 200 tys. żołnierzy poległych późną jesienią 1914 roku w operacji łódzkiej. Po obu stronach walczyli Polacy, którzy z poboru służyli w armiach zaborczych. Korpus forteczny „Posen” liczył blisko 23 tys. żołnierzy, głównie Polaków z Wielkopolski. Natomiast pułki syberyjskie otrzymywały uzupełnienia złożone z polskich rekrutów. Skala strat dorównywała najkrwawszym bitwom I wojny światowej na zachodzie Europy.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt