Pamięć o polskim wrześniu

- Ta wojna światowa była najstraszliwszym konfliktem w dziejach ludzkości. Naszymi wrogami kierowało silne pragnienie złamania ducha polskiego i zniszczenie Polaków, jako narodu. Polscy żołnierze walczyli z Niemcami i Sowietami z wielkim bohaterstwem. Gotowi byli oddać życie za Ojczyznę, bo tak uczyła nas historia i tak było wychowane tamto wielkie pokolenie.

11 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Ich upór i niechęć do kapitulacji okazały się trwałą podstawą do przyszłego odrodzenia narodowego -  powiedziała podczas uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej prezydent Hanna Zdanowska.

Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem chwały Armii Łódź w parku Helenów.

Obecni byli weterani i świadkowie  wydarzeń II wojny światowej.

Mirosław Pejka  przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej dzień 1 września pamięta jako bardzo pogodny, ale naznaczony nalotami  i wojną.

- Tak się składa, że jestem jednym z tych, który widział na własne oczy, jak Polska w 1939 roku umierała. Jestem z Brześcia nad Bugiem i kiedy najeźdźcy wkroczyli, tam właśnie zrobili spotkanie dwóch armii: hitlerowskiej i stalinowskiej. W oczach po dzień dzisiejszy mam właśnie ten moment, kiedy oni defiladowali, a my młodzi ludzie patrzyliśmy jak nasza Polska ginie. Pamiętajcie o tym, że takie niebezpieczeństwo zawsze może się powtórzyć. A zatem nie dzielmy się, ale łączmy, po to by bronić Ojczyzny.

-  Jesteśmy obecni w miejscach pamięci, bo pamiętamy ze względu na wyrządzoną naszemu narodowi krzywdę, ale także mając na względzie teraźniejszość i przyszłość… Nie bądź obojętny wobec krzywdy, wobec szczucia na drugiego człowieka, wobec hejtu mającego oczernić i poniżyć, stłamsić, odrzeć z godności, pomówić. Bo to one były preludium zbrodni, następowały stopniowo, ale systematycznie odczłowieczyły Żydów, Polaków i inne grupy narodowe i społeczne, a później pozwoliły na ich mord. Dziś - 1 września 2022 roku – pomyślmy o bohaterach, którzy 83 lata temu bronili naszej Ojczyzny. Pomyślmy również o nas samych, o tym, co robimy w kontekście wojny na Ukrainie – zaznaczył Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.  

Kompanię honorową wystawiła 25 Brygada Kawalerii Powietrznej, a orkiestra łódzkiego MPK zapewniła oprawę muzyczną.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt