Pamięć o powstańcach

W 159 rocznicę bitwy pod Dobrą na cmentarzu w tej miejscowości, przy grobie poległych powstańców oddaliśmy cześć poległym. Były władze Strykowa, Dobrej, młodzież i OSP z okolicznych miejscowości, odczytano również list od prezydent Hanny Zdanowskiej.

7 zdjęć
foto Andrzej Janecki
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- Kultywowanie tradycji patriotycznych staje się dziś bardzo ważnym elementem edukacji historycznej i wychowania kolejnych pokoleń Polaków w duchu patriotyzmu. Dziejowe doświadczenia – jak się okazuje nie tracą swojej mocy i wciąż są przestrogą przed złem, agresją i nienawiścią. W obliczu ostatnich wydarzeń i wojny na Ukrainie dzisiejsza uroczystość nabiera szczególnego znaczenia, gdyż powstanie styczniowe jest ważnym symbolem walki o wolność z najeźdźcą i okupantem, a bitwa pod Dobrą stała się przykładem męstwa i determinacji narodu walczącego o niepodległość - napisała w liście prezydent Hanna Zdanowska.

Bitwa pod Dobrą, wsią położona niedaleko Łodzi, jest najważniejszym epizodem powstania styczniowego w naszym regionie. Stoczono ją 24 lutego 1863 roku na polach pod wsią Dobra niedaleko Strykowa.  Mimo dwóch bohaterskich kontrataków kosynierów zakończyło się ona klęską powstańców. Od ognia rot rosyjskich poległo 63 Polaków a około 100 dostało się do niewoli.

Z bitwą pod Dobra nierozerwalnie związane są losy ziemianki z Radogoszcza Marii Piotrowiczowej, która poległa w tej bitwie. Powstanie styczniowe można określić, jako walkę narodu o niepodległość, całego narodu, a wiec również kobiet, które niosły pomoc medyczna powstańcom, dostarczały pożywienia i odzieży. Były jednak przypadki, kiedy stawały do walki wraz z mężczyznami. Tak było w przypadku Marii, która pod Dobrą zginęła broniąc się rewolwerem i kosą przed nacierającymi Rosjanami. Dzielna kobieta, patriotka walcząca o niepodległość Polski stała się symbolem poświęcenia dla sprawy narodowej

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt