- Kultywowanie tradycji patriotycznych staje się dziś bardzo ważnym elementem edukacji historycznej i wychowania kolejnych pokoleń Polaków w duchu patriotyzmu. Dziejowe doświadczenia – jak się okazuje nie tracą swojej mocy i wciąż są przestrogą przed złem, agresją i nienawiścią. W obliczu ostatnich wydarzeń i wojny na Ukrainie dzisiejsza uroczystość nabiera szczególnego znaczenia, gdyż powstanie styczniowe jest ważnym symbolem walki o wolność z najeźdźcą i okupantem, a bitwa pod Dobrą stała się przykładem męstwa i determinacji narodu walczącego o niepodległość - napisała w liście prezydent Hanna Zdanowska.
Bitwa pod Dobrą, wsią położona niedaleko Łodzi, jest najważniejszym epizodem powstania styczniowego w naszym regionie. Stoczono ją 24 lutego 1863 roku na polach pod wsią Dobra niedaleko Strykowa. Mimo dwóch bohaterskich kontrataków kosynierów zakończyło się ona klęską powstańców. Od ognia rot rosyjskich poległo 63 Polaków a około 100 dostało się do niewoli.
Z bitwą pod Dobra nierozerwalnie związane są losy ziemianki z Radogoszcza Marii Piotrowiczowej, która poległa w tej bitwie. Powstanie styczniowe można określić, jako walkę narodu o niepodległość, całego narodu, a wiec również kobiet, które niosły pomoc medyczna powstańcom, dostarczały pożywienia i odzieży. Były jednak przypadki, kiedy stawały do walki wraz z mężczyznami. Tak było w przypadku Marii, która pod Dobrą zginęła broniąc się rewolwerem i kosą przed nacierającymi Rosjanami. Dzielna kobieta, patriotka walcząca o niepodległość Polski stała się symbolem poświęcenia dla sprawy narodowej