Pamięć o „Wyklętych”

W Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Kwiaty i znicze spoczęły pod pomnikiem ofiar komunizmu w al. Anstadta oraz przed obeliskiem ofiar totalitaryzmów na terenie byłego poligonu wojskowego na Brusie.Władze miejskie reprezentował wiceprezydent Adam Wieczorek i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

9 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został uchwalono przez sejm w 2011 roku. Jego datę ustalono na 1 marca. W 1953 roku, w tym dniu, władze komunistyczne dokonały egzekucji na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” skazanych w sfingowanym politycznym procesie.

Partyzantka antykomunistyczna na ziemiach polskich trwała od ostatnich dni II wojny światowej, aż po 1963 rok, kiedy ostatni „Żołnierz Wyklęty” Józef Franczak pseudonim „Lalek” zginął w obławie milicyjnej.

Początkowo z ruchem oporu przeciwko ZSRR i polskim komunistom związanych było nawet 180 tys. osób.Historycy ustalili, że 20 tys. partyzantów straciło życie w walkach lub zostało zamordowanych skrytobójczo albo też w wyniku procesów sądowych.

Należy pamiętać, że jedną z głównych motywacji pozostawania w konspiracji była obawa przed szerzącym się wobec całego społeczeństwa terrorem NKWD i UB. Żołnierze i oficerowie Armii Krajowej byli zamykani w obozach koncentracyjnych, zsyłani na Syberię. Wytaczano im poważne procesy karna na podstawie sfałszowanych dowodów i skazywano na śmierć lub długoletnie więzienie.

Łódzkie ślady „Wyklętych”

Budynek przy al. Anstadta (obecnie XII LO) pełnił po wojnie funkcję katowni UB (wcześniej siedziba gestapo – od września 1939 roku)

Rezydował tutaj, jako szef Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego,osławiony Mieczysław Moczar.  Tutaj przesłuchiwany był i torturowany  Stanisław Sojczyński  ps. Warszyc, dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Według wspomnień jednego z więźniów, „[…] miał on poodbijane nerki i stopy od bicia, nogi [...] całe we krwi i owinięte w gałganach […]”.

Sojczyński prawdopodobnie został rozstrzelany na terenie byłego poligonu wojskowego na Brusie.Inni, jak  współpracujący z podziemiem antykomunistycznym funkcjonariusz WUBP Czesław Stachura,zostali rozstrzelani w piwnicach budynku.

Przed budynkiem XII LO, w 2009 roku został odsłonięty pomnik ofiar komunizmu.

W 2014 roku z inicjatywy władz miejskich odsłonięto tablicę i obelisk na terenie dawnego poligonu na Brusie w hołdzie ofiarom totalitaryzmów - niemieckiego i komunistycznego. Na jego terenie dokonywano egzekucji członków podziemie antykomunistycznego.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt