W Oddziale Martyrologii Radogoszcz MTN podczas obchodów 78. rocznicy pogrzebu więźniów zamordowanych w masakrze w 1945 roku przypomniane zostały relacje z dramatu, który rozegrał się w tym miejscu. Wśród pamiątek po ofiarach niemieckiego więzienia, w przestrzeni wystawy „Zabrał ich ogień…” wspominano postaci pomordowanych. W ramach wydarzenia odbył się też koncert kwartetu smyczkowego Orkiestry Kameralnej Polish Camerata. Na koniec zgromadzeni zapalili znicze pod sarkofagiem w miejscu kaźni.
Rozszerzone Więzienie Policyjne na Radogoszczu powstało 1 lipca 1940 roku. Przez cały okres funkcjonowania przeszło przez nie około 40 tys. osób - głównie Polaków, ale też Rosjan i Żydów. Według danych szacunkowych w więzieniu zginęło ok. 20 tys. ludzi. Od lat 40. budynki pozostałe na zgliszczach są siedzibą muzeum oraz pomnika-mauzoleum.
Dzień przed wkroczeniem do miasta wojsk sowieckich, 19 stycznia 1945 roku Niemcy podpalili więzienie celem zabicia wszystkich osadzonych. Spłonęło tu żywcem ok. 1500 osób. Śmierć więźniów Radogoszcza to jedna z najokrutniejszych kart historii czasów II wojny światowej i jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Łodzi. W pamięci mieszkańców, którzy jako pierwsi przybyli do spalonego budynku, by szukać prawdy o swoich bliskich, na długo pozostał widok spalonych i okaleczonych ciał.