Pamięci dzieci bez dzieciństwa. Marsz dla ofiar i byłych więźniów obozu przy ulicy Przemysłowej

Marszem pamięci uczczono ofiary oraz byłych więźniów niemieckiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Maszerujący – uczniowie łódzkich szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych, kuratorium i Kurii Metropolitalnej Łódzkiej – nieśli reprinty fotografii małoletnich więźniów. Przed Pomnikiem Martyrologii Dzieci „Pękniętego Serca” złożono wiązanki kwiatów, zaś wcześniej w kościele pw. Opatrzności Bożej odprawiono mszę świętą w intencji ofiar. Wśród uczestników uroczystości byli też ci, którzy przeszli piekło tego miejsca.

Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
4 zdjęcia
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Przyjechałem tu jako 2,5-letnie dziecko wraz z rok starszym bratem z Mosiny, gdy w Wielkopolsce rozpoczęły się masowe aresztowania. Przywieźli nas tu cały transport. Byliśmy to od 10 września 1943 roku do 30 lipca 1944 roku. Później przetransportowano nas do obozu koncentracyjnego w Potulicach. To był transport 19-go dzieci z Mosiny, mających status terrorystów. Tam przebywaliśmy do wyzwolenia, do 21 stycznia 1945 roku. Nasi rodzice zostali zamordowani w obozach koncentracyjnych. Z 18-tu aresztowanych osób z rodziny, tylko 5 wróciło do domów – wspominał Jerzy Jeżewicz, jeden z byłych więźniów niemieckiego obozu.

 - Chciałbym podziękować tym maluchom, stojącym dziś przed pomnikiem. Żebyście słuchali swoich wychowawców i pedagogów, co oni mówią wam na ten temat i oby przy dorastaniu nigdy nie spotkało was to, co nas - dodał Jerzy Jeżewicz.

- Okres II wojny światowej to czas wydarzeń, które nie powinny mieć miejsca. My zebrani tutaj, jesteśmy zobligowani by nieść pamięć o tym, co się tutaj działo. Nic tak bardzo nie wzrusza, jak widok i historia cierpienia najbardziej bezbronnych, czyli dzieci. Łódź zawsze będzie pamiętała o nich i wspierać będzie działania, przedłużające tę pamięć. Jednocześnie, wypowiadając się w imieniu młodego pokolenia, wiem, że na naszych barkach ciąży ogrom obowiązków, aby ta pamięć przetrwała. Jest to sytuacja wyjątkowa, że możemy o tym słuchać od osób, które są ofiarami tamtych czasów - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

Niemiecki obóz dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej istniał w latach 1942-1945 na wydzielonym terenie Litzmannstadt Getto. Według szacunków przeszło przez niego kilka tysięcy dzieci z całej włączonej do III Rzeszy części okupowanej przez Niemców Polski. Trafiały tu dzieci z sierocińców bądź bezdomne, a także, te, których rodzice przebywali w więzieniach lub w obozach oraz oskarżone np. o drobne kradzieże czy nielegalny handel. W obozie dzieci ciężko pracowały po kilkanaście godzin. Chłopcy najczęściej zajmowali się prostowaniem igieł tkackich, czy wyplataniem mat z wikliny. Natomiast dziewczęta angażowano np. do prac krawieckich. Część dzieci zginęła. Przyczyną ich śmierci były głodowe racje żywnościowe, praca ponad siły, fatalne warunki sanitarne i brutalne traktowanie młodocianych więźniów.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt