Pamięci dzieci bez dzieciństwa. Marsz dla ofiar i byłych więźniów obozu przy ulicy Przemysłowej

Marszem pamięci uczczono ofiary oraz byłych więźniów niemieckiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Maszerujący – uczniowie łódzkich szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych, kuratorium i Kurii Metropolitalnej Łódzkiej – nieśli reprinty fotografii małoletnich więźniów. Przed Pomnikiem Martyrologii Dzieci „Pękniętego Serca” złożono wiązanki kwiatów, zaś wcześniej w kościele pw. Opatrzności Bożej odprawiono mszę świętą w intencji ofiar. Wśród uczestników uroczystości byli też ci, którzy przeszli piekło tego miejsca.

Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
4 zdjęcia
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Przyjechałem tu jako 2,5-letnie dziecko wraz z rok starszym bratem z Mosiny, gdy w Wielkopolsce rozpoczęły się masowe aresztowania. Przywieźli nas tu cały transport. Byliśmy to od 10 września 1943 roku do 30 lipca 1944 roku. Później przetransportowano nas do obozu koncentracyjnego w Potulicach. To był transport 19-go dzieci z Mosiny, mających status terrorystów. Tam przebywaliśmy do wyzwolenia, do 21 stycznia 1945 roku. Nasi rodzice zostali zamordowani w obozach koncentracyjnych. Z 18-tu aresztowanych osób z rodziny, tylko 5 wróciło do domów – wspominał Jerzy Jeżewicz, jeden z byłych więźniów niemieckiego obozu.

 - Chciałbym podziękować tym maluchom, stojącym dziś przed pomnikiem. Żebyście słuchali swoich wychowawców i pedagogów, co oni mówią wam na ten temat i oby przy dorastaniu nigdy nie spotkało was to, co nas - dodał Jerzy Jeżewicz.

- Okres II wojny światowej to czas wydarzeń, które nie powinny mieć miejsca. My zebrani tutaj, jesteśmy zobligowani by nieść pamięć o tym, co się tutaj działo. Nic tak bardzo nie wzrusza, jak widok i historia cierpienia najbardziej bezbronnych, czyli dzieci. Łódź zawsze będzie pamiętała o nich i wspierać będzie działania, przedłużające tę pamięć. Jednocześnie, wypowiadając się w imieniu młodego pokolenia, wiem, że na naszych barkach ciąży ogrom obowiązków, aby ta pamięć przetrwała. Jest to sytuacja wyjątkowa, że możemy o tym słuchać od osób, które są ofiarami tamtych czasów - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

Niemiecki obóz dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej istniał w latach 1942-1945 na wydzielonym terenie Litzmannstadt Getto. Według szacunków przeszło przez niego kilka tysięcy dzieci z całej włączonej do III Rzeszy części okupowanej przez Niemców Polski. Trafiały tu dzieci z sierocińców bądź bezdomne, a także, te, których rodzice przebywali w więzieniach lub w obozach oraz oskarżone np. o drobne kradzieże czy nielegalny handel. W obozie dzieci ciężko pracowały po kilkanaście godzin. Chłopcy najczęściej zajmowali się prostowaniem igieł tkackich, czy wyplataniem mat z wikliny. Natomiast dziewczęta angażowano np. do prac krawieckich. Część dzieci zginęła. Przyczyną ich śmierci były głodowe racje żywnościowe, praca ponad siły, fatalne warunki sanitarne i brutalne traktowanie młodocianych więźniów.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt