W spotkaniu rocznicowym udział wzięli również: o. Jezuita Józef Łągwa, komendantka Chorągwi łódzkiej ZHP Natalia Patorska-Grzelewska wraz z harcerzami z hufca ZHP Łódź-Bałuty, a także członek Prezydium Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” Michał Karolczyk.
Ojciec Stefan Miecznikowski przyjechał do Łodzi w 1967 roku gdzie został duszpasterzem akademickim. Po aresztowaniach studentów z jego otoczenia, aktywnych w rozbitej przez służby bezpieczeństwa opozycyjnej organizacji „Ruch", władze zakonne przeniosły go do Kalisza. Wrócił do Łodzi w 1978 roku i zajął się duszpasterstwem akademickim oraz duszpasterstwem rodzin.
Od pierwszych dni powstania „Solidarności” towarzyszył i pomagał w organizowaniu spotkań opozycji, dlatego w naturalny sposób został jej kapelanem. Po ogłoszeniu stanu wojennego rozpoczął sporządzanie pierwszych list uwięzionych i internowanych. Organizował pierwszą pomoc dla zatrzymanych i ich rodzin. Opiekował się osobami pozbawionymi pracy i środków do życia.
W niedługim czasie z jego inicjatywy powstał Ośrodek Pomocy Uwięzionym i Internowanym do którego kierowano wszelką pomoc w tym dary i leki z zagranicy. Do niego docierali kurierzy zgłaszający osoby będące w potrzebie. Ośrodek przy kościele o. Jezuitów rozwinął działalność na całe miasto i objął opieką ponad 500 rodzin działaczy „Solidarności” oraz opozycji demokratycznej a także osoby pozbawione środków do życia.
Kolejnym dziełem ojca Stefana Miecznikowskiego było Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. W latach 1983-89 odbywały się Środowe Spotkania – forum wymiany myśli niezależnej, łączące łódzką inteligencję.
We wrześniu 1992 r. na uroczystej sesji Rady Miejskiej nadano o. Miecznikowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.