Pamięci ojca Stefana Miecznikowskiego

W 15. rocznicę śmierci ojca Stefana Miecznikowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Łodzi, duszpasterza i kapelana łódzkiej „Solidarności”, wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek na jego grobie złożył kwiaty i zapalił znicz.

W spotkaniu rocznicowym udział wzięli również: o. Jezuita Józef Łągwa, komendantka Chorągwi łódzkiej ZHP Natalia Patorska-Grzelewska wraz z harcerzami z hufca ZHP Łódź-Bałuty, a także członek Prezydium Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” Michał Karolczyk.
                                                      
Ojciec Stefan Miecznikowski przyjechał do Łodzi w 1967 roku gdzie został duszpasterzem akademickim. Po aresztowaniach studentów z jego otoczenia, aktywnych w rozbitej przez służby bezpieczeństwa opozycyjnej organizacji „Ruch", władze zakonne przeniosły go do Kalisza. Wrócił do Łodzi w 1978 roku i zajął się duszpasterstwem akademickim oraz duszpasterstwem rodzin.
Od pierwszych dni powstania „Solidarności” towarzyszył i pomagał w organizowaniu spotkań opozycji, dlatego w naturalny sposób został jej kapelanem. Po ogłoszeniu stanu wojennego rozpoczął sporządzanie pierwszych list uwięzionych i internowanych. Organizował pierwszą pomoc dla zatrzymanych i ich rodzin. Opiekował się osobami pozbawionymi pracy i środków do życia.
W niedługim czasie z jego inicjatywy powstał Ośrodek Pomocy Uwięzionym i Internowanym do którego kierowano wszelką pomoc w tym dary i leki z zagranicy. Do niego docierali kurierzy zgłaszający osoby będące w potrzebie. Ośrodek przy kościele o. Jezuitów rozwinął działalność na całe miasto i objął opieką ponad 500 rodzin działaczy „Solidarności” oraz opozycji demokratycznej a także osoby pozbawione środków do życia.
Kolejnym dziełem ojca Stefana Miecznikowskiego było Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. W latach 1983-89 odbywały się Środowe Spotkania – forum wymiany myśli niezależnej, łączące łódzką inteligencję.


We wrześniu 1992 r. na uroczystej sesji Rady Miejskiej nadano o. Miecznikowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt