Pamięci ojca Stefana Miecznikowskiego

W 15. rocznicę śmierci ojca Stefana Miecznikowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Łodzi, duszpasterza i kapelana łódzkiej „Solidarności”, wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek na jego grobie złożył kwiaty i zapalił znicz.

W spotkaniu rocznicowym udział wzięli również: o. Jezuita Józef Łągwa, komendantka Chorągwi łódzkiej ZHP Natalia Patorska-Grzelewska wraz z harcerzami z hufca ZHP Łódź-Bałuty, a także członek Prezydium Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” Michał Karolczyk.
                                                      
Ojciec Stefan Miecznikowski przyjechał do Łodzi w 1967 roku gdzie został duszpasterzem akademickim. Po aresztowaniach studentów z jego otoczenia, aktywnych w rozbitej przez służby bezpieczeństwa opozycyjnej organizacji „Ruch", władze zakonne przeniosły go do Kalisza. Wrócił do Łodzi w 1978 roku i zajął się duszpasterstwem akademickim oraz duszpasterstwem rodzin.
Od pierwszych dni powstania „Solidarności” towarzyszył i pomagał w organizowaniu spotkań opozycji, dlatego w naturalny sposób został jej kapelanem. Po ogłoszeniu stanu wojennego rozpoczął sporządzanie pierwszych list uwięzionych i internowanych. Organizował pierwszą pomoc dla zatrzymanych i ich rodzin. Opiekował się osobami pozbawionymi pracy i środków do życia.
W niedługim czasie z jego inicjatywy powstał Ośrodek Pomocy Uwięzionym i Internowanym do którego kierowano wszelką pomoc w tym dary i leki z zagranicy. Do niego docierali kurierzy zgłaszający osoby będące w potrzebie. Ośrodek przy kościele o. Jezuitów rozwinął działalność na całe miasto i objął opieką ponad 500 rodzin działaczy „Solidarności” oraz opozycji demokratycznej a także osoby pozbawione środków do życia.
Kolejnym dziełem ojca Stefana Miecznikowskiego było Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. W latach 1983-89 odbywały się Środowe Spotkania – forum wymiany myśli niezależnej, łączące łódzką inteligencję.


We wrześniu 1992 r. na uroczystej sesji Rady Miejskiej nadano o. Miecznikowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt