Pamięci ojca Stefana Miecznikowskiego

W 2018 roku mija 14 lat od śmierci o. Stefana Miecznikowskiego, duszpasterza akademickiego, kapelana łódzkiej "Solidarności", Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. W rocznicę tego wydarzenia wspominali go prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i jezuita o. Jacek Granatowski.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Pamięci ojca Miecznikowskiego

- To postać niezwykła, którą wielu łodzian pamięta, jako gorącego patriotę. Swoją misję widział w pomaganiu bliźnim i podtrzymywania ich na duchu w najtrudniejszych momentach naszej historii. Jesteśmy głęboko wdzięczni za piękne msze za ojczyznę, za tak potrzebne słowa otuchy podczas stanu wojennego - mówiła prezydent Hanna Zdanowska, składając kwiaty i paląc znicz przy tablicach pamiątkowych w kościele o. Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60.

Ojciec Stefan Miecznikowski urodził się w Warszawie. Przyjechał do Łodzi w 1967 r. i został duszpasterzem akademickim. Po aresztowaniach studentów z jego otoczenia, władze zakonne przeniosły go do Kalisza, ale wrócił do Łodzi w 1978 roku. Zajął się duszpasterstwem akademickim i duszpasterstwem rodzin. W roku 1980 został kapelanem "Solidarności".

Po wprowadzeniu stanu wojennego włączył się w szereg działań skierowanych do osób aresztowanych, uwięzionych i internowanych. Osobiście angażował się w zbieranie informacji o miejscach pobytu prześladowanych, odwiedzał ich w więzieniach, dostarczał listy i paczki.

Wraz grupą byłych wychowanków i wolontariuszy utworzył Ośrodek Pomocy Uwięzionym, Internowanym i Ich Rodzinom. Ośrodek przy kościele o. Jezuitów rozwinął działalność na całe miasto i objął opieką ponad 500 rodzin działaczy "Solidarności" i opozycji demokratycznej, a także osoby pozbawione środków do życia.

We wrześniu 1992 r. na uroczystej sesji Rady Miejskiej nadano o. S. Miecznikowskiemu zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

Zmarł 27 grudnia 2004 r. Spoczywa w grobowcu Jezuitów, na Cmentarzu Katolickim na Dołach.

Postać o. Stefana Miecznikowskiego zamyka cykl "12 bohaterów na 12 miesięcy Stulecia Niepodległości" podjęty przez Urząd Miasta Łodzi z myślą o przypominaniu o lokalnych bohaterach.

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt