Pamięci policjantów

Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939" w Łodzi oddało hołd policjantom II RP, zamordowanym wśród tysięcy ofiar zbrodni Katyńskiej.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Stowarzyszenie we współpracy z łódzkimi komendami policji co roku organizuje uroczystość upamiętniającą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Teofilowie.  Pod tablicami upamiętniającymi policjantów spoczęły kwiaty od wielu łódzkich środowisk. Uroczystości towarzyszyły sztandary służb mundurowych, szkół patriotycznych i mundurowych oraz grupa rekonstruktorów Policji Państwowej II RP. W bocznej kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej złożono urny z ziemią, pochodzącą z „nieludzkiej ziemi”, czyli  terenów egzekucji polskich oficerów.

-Co to znaczy być nieprawym? To znaczy czynić swoją wolę ponad wolą Boga. Tak rodziła się przerażająca zbrodnia wiele lat temu. Dziś wspominamy tych, którzy byli prawi – odważni i wierni sobie. Jednak historia zna przykłady, które mogą być dla nas ostrzeżeniem – jak łatwo jest odstąpić od wpojonych zasad. To przykład Hitlera, urodzonego w katolickiej rodzinie, wychowanego w katolickich wartościach. Dlatego zawsze musimy pamiętać kim jesteśmy i w co wierzymy, aby nigdy nie zgasły w nas prawość i sumienie. – powiedział biskup Ireneusz Pękalski , celebrujący mszę świętą.

-Pozostało nam jedno: pamiętać. O skazanych, których jedyną zbrodnią miało być to, że byli Polakami – napisała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, w liście do uczestników uroczystości.

 W dniu 24 lipca 1919 roku Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę o Policji Państwowej. Jej organizacja na komendy wojewódzkie, powiatowe i posterunku trwała do 1925 r. Policjanci zajmowali się utrzymaniem bezpieczeństwa, prewencją, prowadzeniem dochodzeń i wykrywaniem przestępstw. Kobiety mogły przystępować do służby policyjnej od 1925 r. Mundur policjanta był w kolorze granatowym z białymi i błękitnymi dystynkcjami.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt