Pamięci żołnierzy polskiego Września. 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej pod Pomnikiem Chwały Żołnierzy Armii Łódź w parku Helenów odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Fot. Paweł Łacheta/UMŁ
8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

- To był zwyczajny, słoneczny dzień późnego lata i nikt chyba do końca nie wierzył, że może zdarzyć się coś tak okrutnego. Pamiętając o bitwach Września 1939 roku toczone z ogromną niemiecką nawałą, z dumą wspominamy dzielność żołnierzy – obrońców Westerplatte, Helu, Warszawy, a także broniącej linii Warty oddziały Armii Łódź, przy pomniku której spotykamy się pod koniec tegorocznego, pięknego lata. Ta historyczna parabola skłania do szerszej i jakże aktualnej refleksji. Data 1 września, która przez lata była przypomnieniem oraz symbolem tamtych tragicznych wydarzeń i miała być przez kolejne dekady swoistą przestrogą, uzyskuje w obliczu obecnej sytuacji całkiem inny wymiar - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która przywołując obecną sytuację na Ukrainie, dodała: - Gdy dziś oddajemy hołd poległym w walkach to jednocześnie wołamy o pokój i tolerancję, bo przecież na kolejnych pokoleniach ciąży odpowiedzialność za honor, godność i wolność Polski. Oddając cześć bohaterom sprzed 84 lat, musimy o nich pamiętać i bezwzględnie strzec patriotycznych wartości, bo to jest nasz moralny obowiązek i wielkie dziedzictwo narodowej pamięci!

- My, Polacy rozumiemy, jak ogromne dążenie do niepodległości, umiłowanie wolności wyzwala w ludziach wielki bunt i  wolę obrony wartości podstawowych. Wiemy, jak ogromny był to wysiłek narodu i ofiary, jakie trzeba było ponieść. Dla pokoleń powojennych wojna była czymś trudnym do wyobrażenia, wręcz abstrakcyjnym(…) A jednak toczy się ona tu i teraz. Dlatego jesteśmy obecni w miejscach pamięci, bo pamiętamy, ze względu na wyrządzoną naszemu narodowi krzywdę, ale także mając na względzie teraźniejszość i przyszłość. Aby zbrodnia nigdy więcej się nie wydarzyła. A jednak się dzieje(…) - powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, również odnosząc się do napaści Rosji na Ukrainę.

Łódzką tradycją  jest modlitwa ekumeniczna za poległych i w intencji pokoju. Odmówili ją wspólnie przedstawiciele kościołów oraz gminy żydowskiej. Przed pomnikiem złożono też wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

Kompanię honorową wystawiła 1. Batalion 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej, a orkiestra łódzkiego MPK zapewniła oprawę muzyczną. Po uroczystościach można było skosztować żołnierskiej grochówki.

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt