"Pań Stwo 2". Instalacja rzeźbiarska z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku stanęła przed ASP

Na terenie zieleńca przed Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi odsłonięto instalację rzeźbiarską autorstwa Jacka Wesołowskiego z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku - zatytułowaną "Pań Stwo 2".

"Pań-Stwo 2". Instalacja rzeźbiarska z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku stanęła przed ASP
6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Pierwszy koncept/projekt i realizacja Pań Stwa powstała w 1994 roku, zbiór rzeźb postawiono w ogrodzie Muzeum Historii Miasta Łodzi. Na Pań Stwo składało się sześć elementów z cegły i betonu (głowosłupów), odgrodzonych plastikową taśmą.

Sześć betonowych, pomalowanych tzw. "głowosłupów" ma symbolizować indywidualność jednostki w strukturach państwowych.

Tu mamy tę dwuznaczność w postaci osoby ludzkiej, każdego z nas. Każdy jest niepowtarzalną indywidualnością. To jest ten cokół, na którym stoimy. Jednocześnie każdy z nas jest elementem dla kogoś, czegoś, dla jakiejś struktury, organizacji, formuły. To metafora państwa, in abstracto, jako takiego. To są kolory czarny, biały, żółty, czerwony, zielony, niebieski. Z tych sześciu kolorów składają się flagi większości państw świata - wyjaśnia Jacek Wesołowski.

Twórczość Wesołowskiego często oscyluje wokół konceptualnego wizerunku granicy. Granicy państwa, granicy człowieczeństwa, granicy naszych emocji. Eksplorując obszar graniczny stara się przekroczyć, przezwyciężyć i połączyć to, co ludzkie w znaczeniu społeczne z tym, co artystyczne, a więc często uznawane za bliższe duchowości, oderwane od codzienności.


Jacek Wesołowski - Rocznik 1943, urodzony w Pruszkowie koło Warszawy, od 1945 roku związany z Łodzią. Absolwent i niegdyś wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, dziś mieszkający w Berlinie. Były wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu w Kilonii. Jego teksty dotyczące poezji wizualnej i sztuki konceptualnej publikowano w zbiorowych wydawnictwach oraz w czasopismach takich jak "Nowy Wyraz", "Poezja", "Teksty", "Zagadnienia Rodzajów Literackich".  Od 2003 roku pozostaje w stałej współpracy z miesięcznikiem "Odra".

Założyciel niemiecko-polskiego stowarzyszenie KunstGrenzen e.V. Berlin. Organizator corocznych polsko-niemieckich Spotkań Białowickich.

Wystawy indywidualne i zbiorowe w Niemczech, we Włoszech, na Malcie, w Finlandii, Danii i Czechach. Stypendyta landu Szlezwik-Holsztyn. Mieszka w Berlinie i w Białowicach w Lubuskiem.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt