Inwestycja o powierzchni blisko 58 500 m kw. powstaje w Łodzi, w sąsiedztwie Central European Logistics Hub (w okolicach ul. Jędrzejowskiej) i jest największą realizacją dewelopera o charakterze produkcyjnym. Zakończenie prac budowalnych i przekazanie obiektu inwestorowi planowane jest na początek 2019 r., zaś pierwsze urządzenia opuszczą fabrykę w połowie 2019 r.
BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. to właściciel takich marek, jak Bosch, Siemens, Gaggenau oraz Zelmer. Powstająca w Łodzi fabryka zmywarek ma powierzchnię blisko 58 500 m kw. Hala produkcyjna zajmie 47 400 m kw., a powierzchnia biurowo-socjalna liczyć będzie 9500 m kw. W obiekcie stworzone zostanie centrum testów i rozwoju zmywarek.
Sama inwestycja dostosowana będzie do potrzeb dotyczących integracji zasobów ludzkich oraz sterowanych cyfrowo maszyn z internetem i technologiami informacyjnymi – a także wyposażona w inteligentny system zarządzania budynkiem. Ponadto, zastosowane będą rozwiązania optymalizujące zużycie energii i zasobów.
W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wzięli udział przedstawiciele firm, władz regionu, jak również prezydent Hanna Zdanowska. - Cztery dni temu ogłaszaliśmy powstanie Nowej Dzielnicy Przemysłowej, a dziś Panattoni Europe ogłasza, że wybuduje największy zakład produkcyjny fabryki zmywarek dla BSH w Łodzi. Cóż ja mogę dodać? Produkujcie, rozwijajcie się, inwestujcie w Łodzi. Wszystkiego dobrego. Dla Panattoni Europe, dla BSH, dla Łodzi – mówiła prezydent Łodzi.
Zakład produkcyjny zrealizowany zostanie w formule build-to-own (BTO) - czyli na własność inwestora - tuż obok wielkopowierzchniowego centrum logistycznego BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, powstałego w ramach największego w Polsce kompleksu dystrybucyjnego Central European Logistics Hub Panattoni Europe. Miejsce jego lokalizacji nie jest przypadkowe. Fabryka na co dzień będzie współpracować z centrum logistycznym, które posiada wewnętrzną stację kolejową. Z tego powodu pomiędzy budynkami powstanie zadaszony i obudowany łącznik, co pozwoli na płynny przepływ materiałów między fabryką a centrum logistycznym, a także usprawni logistykę gotowych produktów z fabryki do miejsc docelowych. Jak komentuje Marek Dobrzycki, Dyrektor Zarządzający Panattoni Europe - Najnowsza inwestycja dla BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego to już nasz trzeci wspólny projekt. Rozpoczynaliśmy od powierzchni magazynowej poprzez wielkopowierzchniowe centrum logistyczne z własną stacją kolejową wewnątrz budynku o długości 590 m, a tym razem pracujemy nad obiektem produkcyjnym dedykowanym Przemysłowi 4.0. Realizacja ta jest dla nas wyzwaniem nie tylko pod względem technologicznym, ale i wielkości. Fabryka zmywarek BSH jest największą realizacją Panattoni Europe o charakterze produkcyjnym.
BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego posiada sześć fabryk. W dwóch wrocławskich zakładach produkowane są piekarniki i lodówki, w podrzeszowskiej Rogoźnicy mały sprzęt AGD, zaś w trzech łódzkich zakładach pralki, suszarki do ubrań i zmywarki. I to właśnie ta ostania fabryka zyska nowy adres. Dzięki przeniesieniu zakładu do budowanej przez Panattoni Europe fabryki, firma może dwukrotne zwiększyć produkcję i docelowo w długiej perspektywie czasowej zatrudnić nawet do 1500 pracowników, zaś wytwarzane urządzenia eksportowane będą na rynki globalne.
- Produkujemy coraz więcej, eksportujemy coraz więcej, a co za tym idzie, potrzebujemy coraz więcej przestrzeni – wyjaśnia Konrad Pokutycki, Prezes Zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i dodaje - Nowa fabryka produkować będzie między innymi zmywarki wyposażone w system Home Connect, autorskie rozwiązanie BSH bazujące na Internecie Rzeczy. Dzięki tej platformie użytkownicy mogą zdalnie zarządzać AGD oraz otrzymują poszerzone spektrum funkcji. Nowością dla fabryki będą zmywarki o szerokości czterdziestu pięciu centymetrów. Ta platforma urządzeń będzie produkowana w Polsce po raz pierwszy.
Oprócz zakładów produkcyjnych firma posiada również centra usług wspólnych. Pracują one na potrzeby BSH na całym świecie, w takich obszarach jak: usługi informatyczne, księgowe, handel zagraniczny czy centralne zakupy. BSH w Polsce rozwija Centrum Badań i Rozwoju w Łodzi oraz Centrum Kompetencyjne Digital & E-Commerce.
Nowa inwestycja powstaje przy ul. Jędrzejowskiej. Obiekt będzie znajdować się tuż przy A1 – jedynej polskiej autostradzie o przebiegu północ-południe. Będzie oddalony o zaledwie 30 km od węzła Łódź Północ, stanowiącego skrzyżowanie autostrad A1 i A2. Idealna lokalizacja w centrum Polski z dostępem do przecięcia się europejskich szlaków wschód-zachód i północ-południe, jak również położenie w granicach miasta ułatwi BSH logistykę krajową i eksportową, a pracownikom zapewni szybki i łatwy dojazd do pracy.