Akwarela powstała na początku XX wieku w wyspecjalizowanej firmie Kunstverlag, Eckert & Pflug z Lipska na zlecenie jednego z najbogatszych łódzkich fabrykantów Juliusza Heinzla. 100-letnia akwarela, przedstawia fragment ulicy Piotrkowskiej z budynkami pod numerami 102, 104 i 106.
Po przeprowadzonych pracach, właśnie odbyła się pierwsza prezentacja Panoramy. O szczegółach prac konserwatorskich oraz replice akwareli, którą już niedługo będzie można wylicytować na aukcji opowiedzieli prezydent Hanna Zdanowska, Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Kamil Królikowski - konserwator.
- Kiedy prezentowaliśmy obraz przed konserwacją niewielu z nam wydawało się, jak to będzie wyglądało. Gratuluję panu Kamilowi tak wspaniałej pracy. Panorama pokazuje naszą tożsamość i dziedzictwo. Teraz będzie ona udostępniona łodzianom. Mamy też niespodziankę. Postanowiliśmy replikę tej panoramy przekazać na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pokazuje ona naszą tożsamość i dziedzictwo - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
- Zapraszam do licytacji. Cena wywoławcza repliki to 500 zł. Myślę, że warto mieć taką panoramę Łodzi u siebie w domu - dodała Anna Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa.
Ciekawostką jest fakt, że postępy prac na bieżąco mogli obserwować zwiedzający w specjalnie zaaranżowanej pracowni konserwatorskiej na parterze CMW.
Koszt konserwacji w kwocie 32 tys. zł w całości pokrył Urząd Miasta Łodzi.