Park Moniuszki i park Sienkiewicza w przebudowie

Śródmiejskie parki przejdą w najbliższych miesiącach metamorfozę i staną się atrakcyjnymi miejscami spędzania wolnego czasu. Trwają już prace w parku Moniuszki i parku Sienkiewicza.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Park Moniuszki i park Sienkiewicza w przebudowie
3 zdjęcia
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Park im. Moniuszki przejdzie kompleksową modernizację w ramach projektu rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Powstaną nowe alejki, nowe trawniki, posadzona będzie nowa zieleń. - Pojawią się także nowe elementy małej architektury. Będą to między innymi ławki z drzewa egzotycznego i aluminium, swoją stylistyką nawiązujące do znajdującego się w sąsiedztwie dworca. Będzie nowe oświetlenie i iluminacja wybranych drzew - mówi dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Funkcjonalność parku zostanie zachowana, nadal będzie on stanowił szlak komunikujący dworzec Łódź Fabryczna z ulicą Narutowicza czy Piotrkowską, ale ruch zostanie usprawniony. Park będzie urządzony wzdłuż historycznej osi i ma być otwarty na dworzec Łódź Fabryczna. - Powstanie tutaj również nowa fontanna posadzkowa, będzie też bezpieczniej, bo pojawi się monitoring miejski - wyjaśnia Rafał Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Oprócz nasadzeń zieleni, budowy nowych alejek, fontanny, czy wprowadzenia mebli miejskich w parku znajdzie się również plac zabaw. W drzewostanie parku mają pojawić się np. głogi, lipy, klony, dąb błotny, tulipanowiec, ozdobne wiśnie. W sumie posadzonych zostanie ponad 130 nowych drzew, które będą miały od 6 do 9 m wysokości. Koszt inwestycji to 9,5 mln zł.

Usunięte zostaną tylko drzewa, które wymagają tego ze względów sanitarnych. Szlaki komunikacyjne zaprojektowano bowiem w ten sposób, by zachować jak najwięcej obecnie rosnących w parku roślin. Prace potrwają do jesieni 2019 roku.

Modernizowany jest także park im. Sienkiewicza. Wymieniana jest tam nawierzchnia alejek, pojawi się nowe oświetlenie, ławki, fontanna, dwa nowoczesne place zabaw (jeden z linarium), monitoring miejski oraz zaplanowano nasadzenia drzew, krzewów i bylin.

Zabytkowy park objęty jest nadzorem konserwatorskim, a niektóre elementy, np. latarnie czy ławki będą nawiązywały do dawnych wzorów lamp gazowych czy siedzisk w stylu retro. Wiele elementów ma służyć również większej dostępności parku dla osób niepełnosprawnych.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt