Park Moniuszki i park Sienkiewicza w przebudowie

Śródmiejskie parki przejdą w najbliższych miesiącach metamorfozę i staną się atrakcyjnymi miejscami spędzania wolnego czasu. Trwają już prace w parku Moniuszki i parku Sienkiewicza.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Park Moniuszki i park Sienkiewicza w przebudowie
3 zdjęcia
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Park im. Moniuszki przejdzie kompleksową modernizację w ramach projektu rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Powstaną nowe alejki, nowe trawniki, posadzona będzie nowa zieleń. - Pojawią się także nowe elementy małej architektury. Będą to między innymi ławki z drzewa egzotycznego i aluminium, swoją stylistyką nawiązujące do znajdującego się w sąsiedztwie dworca. Będzie nowe oświetlenie i iluminacja wybranych drzew - mówi dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Funkcjonalność parku zostanie zachowana, nadal będzie on stanowił szlak komunikujący dworzec Łódź Fabryczna z ulicą Narutowicza czy Piotrkowską, ale ruch zostanie usprawniony. Park będzie urządzony wzdłuż historycznej osi i ma być otwarty na dworzec Łódź Fabryczna. - Powstanie tutaj również nowa fontanna posadzkowa, będzie też bezpieczniej, bo pojawi się monitoring miejski - wyjaśnia Rafał Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Oprócz nasadzeń zieleni, budowy nowych alejek, fontanny, czy wprowadzenia mebli miejskich w parku znajdzie się również plac zabaw. W drzewostanie parku mają pojawić się np. głogi, lipy, klony, dąb błotny, tulipanowiec, ozdobne wiśnie. W sumie posadzonych zostanie ponad 130 nowych drzew, które będą miały od 6 do 9 m wysokości. Koszt inwestycji to 9,5 mln zł.

Usunięte zostaną tylko drzewa, które wymagają tego ze względów sanitarnych. Szlaki komunikacyjne zaprojektowano bowiem w ten sposób, by zachować jak najwięcej obecnie rosnących w parku roślin. Prace potrwają do jesieni 2019 roku.

Modernizowany jest także park im. Sienkiewicza. Wymieniana jest tam nawierzchnia alejek, pojawi się nowe oświetlenie, ławki, fontanna, dwa nowoczesne place zabaw (jeden z linarium), monitoring miejski oraz zaplanowano nasadzenia drzew, krzewów i bylin.

Zabytkowy park objęty jest nadzorem konserwatorskim, a niektóre elementy, np. latarnie czy ławki będą nawiązywały do dawnych wzorów lamp gazowych czy siedzisk w stylu retro. Wiele elementów ma służyć również większej dostępności parku dla osób niepełnosprawnych.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt