Dało to wielkie możliwości polskiemu dowództwu w efektywnym planowaniu operacji wojskowych i umożliwiło zwycięstwo w wojnie mimo wielkiej przewagi nieprzyjaciela w ludziach i sprzęcie.
Marszałek Józef Piłsudski uznał, że był to konflikt zbrojny w którym „po raz pierwszy w naszych dziejach wiedzieliśmy więcej o nieprzyjacielu niż on o nas”.
Jan Kowalewski został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.
W uznaniu jego zasług, Senat RP, ustanowił rok 2020 rokiem Jana Kowalewskiego.
„Plan Bitwy Warszawskiej, powstały 6 sierpnia 1920 roku, opierał się na informacjach zgromadzonych przez polski radiowywiad. Dostarczał on Naczelnikowi Państwa, a zarazem Wodzowi Naczelnemu, marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, niezwykle aktualnej, wiarygodnej wiedzy o zamierzeniach, sile, ugrupowaniu, działaniach, atutach oraz słabościach nieprzyjaciela w zakresie działań militarnych, a także politycznych i dyplomatycznych. Wiedza ta umiejętnie wykorzystana przez Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego, miała istotny wpływ na pokonaniu bolszewickiej Rosji”[…]
Ustanowienie roku 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego będzie uhonorowaniem jego zasług, a tym samym polskiej nauki i myśli technicznej” – czytamy w uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 października 2019 r.
Więcej informacji o Janie Kowalewskim na stronie: www.lodz.pl/kowalewski