Miano Pereł Samorządu należy się tym, którzy nie tylko doskonale realizują powierzone prawem zadania, ale też w inspirujący i ambitny sposób odnoszą się do kluczowych wyzwań społecznych, środowiskowych i demograficznych, a w efekcie zapewniają lokalnym społecznościom wyjątkową jakość życia. W konkursie liczyła się skuteczność i pomysłowość jakość zarządzania i jakość życia mieszkańców. W tym roku znów wybierano najlepszych prezydentów, burmistrzów i wójtów, przyglądając się zarówno tym, którzy zarządzają od kilku kadencji, jak i tym, którzy swoje urzędowanie zaczęli w 2018 r. W poprzednim rankingu w tej kategorii Hanna Zdanowska zajęła 5 miejsce. W tegorocznej edycji prezydent Łodzi wyprzedził jedynie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Tegoroczny ranking miał również na celu uhonorowanie najlepszych gmin. Choć podobnych inicjatyw jest wiele, to jednak Ranking Perły Samorządu jest pod wieloma względami wyjątkowy – udział w rankingu jest całkowicie bezpłatny, nad prawidłowym przebiegiem wyboru czuwa Kapituła Rankingu złożona z ekspertów ds. samorządu terytorialnego, ze świata nauki, biznesu oraz dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej (DGP). Główne wartości rankingu to bezstronność i równość szans.
W rankingu mogła wziąć udział każda gmina, która odpowiedziała na przesłaną przez DGP ankietę zawierającą 64 pytania merytoryczne oraz osiem pytań otwartych tzw. liderskich. Wyniki analizowane były przez partnera merytorycznego akcji, firmę doradczą Deloitte Consulting S.A.. Wyzwanie podjęły tylko te gminy, które chciały się sprawdzić, porównać z innymi oraz zaprezentować swoje dokonania i sukcesy. Biuro Strategii Miasta Urzędu Miasta Łodzi w kwietniu b.r. wypełniło ankietę i dokonało zgłoszenia udziału Łodzi w tym prestiżowym rankingu. Po uważnym przeanalizowaniu ankiet kapituła wybrała najlepszych spośród najlepszych.