Perły Samorządu 2021 przyznane. Łódź w czołówce polskich miast wg PwC

Wieczorem 12 maja w Gdyni odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono wyróżnienia IX edycji ogólnopolskiego rankingu Perły Samorządu 2021 Dziennika Gazety Prawnej (DGP), której partnerem merytorycznym była firma doradcza PwC.

W kategorii Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców wyróżnienia otrzymały: Toruń, Bydgoszcz, Płock, Białystok, Lublin, Łódź i Kraków.

W tym roku znów wybierano najlepszych włodarzy przyglądając się zarówno tym, którzy zarządzają od kilku kadencji, jak i tym, którzy swoje urzędowanie zaczęli w 2018 r. (w ostatnim rankingu w tej kategorii Hanna Zdanowska zajęła 2 miejsce). Pani Prezydent utrzymała tytuł laureata konkursu, której ostatecznie przyznano 3 miejsce tuż za Prezydentami Gdyni (organizator Kongresu), ex aequo Poznania oraz Gdańska.

W kategorii: Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców wyróżnienia otrzymały: Toruń, Bydgoszcz, Płock, Białystok, Lublin, Łódź (5 miejsce pośród pierwszej 10-tki miast choć w tym roku organizator nie akcentował miejsca pośród wyróżnionych), Kraków. Pierwsza nagroda trafia do Gdyni, druga do Gdańska, trzecia do Poznania.

Miano Pereł Samorządu należy się tym, którzy nie tylko doskonale realizują powierzone prawem zadania, ale też w inspirujący i ambitny sposób odnoszą się do kluczowych wyzwań społecznych, środowiskowych i demograficznych, a w efekcie zapewniają lokalnym społecznościom wyjątkową jakość życia. W konkursie liczyła się skuteczność i pomysłowość jakość zarządzania i jakość życia mieszkańców.

Tegoroczny ranking miał na celu uhonorowanie najlepszych gmin. Choć podobnych inicjatyw jest wiele, to jednak Ranking Perły Samorządu jest pod wieloma względami wyjątkowy – udział w rankingu jest całkowicie bezpłatny, nad prawidłowym przebiegiem wyboru czuwa Kapituła Rankingu złożona z ekspertów ds. samorządu terytorialnego, ze świata nauki, biznesu oraz dziennikarzy DGP. Główne wartości rankingu to bezstronność i równość szans.

W rankingu mogła wziąć udział każda gmina, która odpowiedziała na przesłaną przez DGP ankietę zawierającą pytania merytoryczne z pięciu obszarów tematycznych:

  • gospodarka,
  • edukacja,
  • zdrowie i opieka,
  • cyfryzacja,
  • środowisko.

Wyniki analizowane były przez partnera merytorycznego akcji, firmę doradczą PwC. Wyzwanie podjęły tylko te gminy, które chciały się sprawdzić, porównać z innymi oraz zaprezentować swoje dokonania i sukcesy. Biuro Strategii Miasta UMŁ dokonało zgłoszenia udziału Gminy Łódź. W marcu b.r. wypełniło ankietę i przekazało organizatorom rankingu. Po uważnym przeanalizowaniu ankiet kapituła wybrała 10-tkę najlepszych samorządów spośród najlepszych.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt