PFRON opłaci czesne niepełnosprawnych studentów na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich

Do 30 marca studenci legitymujący się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym mogą składać wnioski o dofinansowanie do czesnego. Pomoc jest adresowana do studentów dziennych i zaocznych, na studiach licencjackich, magisterskich oraz podyplomowych.

fot. Monika Pawlak / UMŁ
Tomasz Trela zapowiedział, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opłaci czesne niepełnosprawnych studentów na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich

O jednorazową pomoc w wysokości do 4 tys. zł mogą ubiegać się także doktoranci. Środki na ten cel pochodzą z PFRON, a dysponuje nimi MOPS. - Zachęcam do skorzystania z programu, każdy student, który złoży niezbędne dokumenty oraz spełni wymogi formalne pomoc uzyska - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi dodając: - Zapraszam szczególnie tych studentów, którzy dotąd nie korzystali z takiej formy wsparcia, wystarczy zgłosić się do MOPS, gdzie uzyska się wszystkie potrzebne informacje.

Dofinansowanie do czesnego jest przyznawane na semestr, student pracujący jest zobowiązany zapłacić wkład własny w wysokości 15 procent. Osoby w trudnej sytuacji materialnej są zwolnione z obowiązku posiadania wkładu własnego. Agnieszka Duszkiewicz-Nowacka, wicedyrektor MOPS, zapowiedziała ściślejszą współpracę z uczelniami: - Druki wniosków do wypełnienia są na naszej stronie internetowej, ale chcemy aby były one dostępne też w formie papierowej w każdej łódzkiej uczelni oczywiście o ile wyrażą zgodę.

Dr Anna Gutowska z Uniwersytetu Łódzkiego liczbę studentów z różnymi niepełnosprawnościami oszacowała na 540 osób i każda może liczyć na wsparcie: - Rodzaj tego wsparcia zależy od indywidualnych potrzeb, mamy wypożyczalnię sprzętu, ale też psychologów, pedagogów do dyspozycji, staramy się uzupełniać proces dydaktyczny o elementy rehabilitacji.

Aleksandra Zielińska studiuje pracę socjalną na Uniwersytecie, jest niepełnosprawna, ale z pomocy nie korzysta, bo radzi sobie sama. Ale zachęca innych studentów, by spróbowali. - Każdy ma inną sytuację życiową, mnie wsparcie finansowe nie jest potrzebne, ale innym umożliwi to studiowanie. Warto inwestować w wykształcenie, studia, ponieważ ułatwia to później znalezienie pracy, a ta daje samodzielność - powiedziała Aleksandra Zielińska.

W 2017 roku z pomocy skorzystało 364 studentów, łącznie wypłacono im 830 tys. zł. Wnioski o dopłatę do czesnego można składać w MOPS przy ul. Kilińskiego 102/102a, II piętro, pok. 211 i 212.  

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt