Pierwszy w Polsce robot medyczny Versus będzie używany w Łodzi

Łódzkie Centrum Medyczne Salve Medica jako pierwsze w Polsce zakupiło od firmy CMR Surgical robota chirurgicznego nowej generacji Versius®.

Innowacyjny robot chirurgiczny Versius składa się z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz maksymalnie trzech mobilnych kolumn narzędziowych.
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Łódzkie Centrum Medyczne Salve Medica jako pierwszy ośrodek w Polsce podpisało umowę z globalną firmą działającą w branży robotyki chirurgicznej CMR Surgical na zakup robota chirurgicznego nowej generacji Versius, służącego do wykonywania zabiegów chirurgii minimalnie inwazyjnej. Dzięki zakupionemu robotowi chirurgicznemu, pacjenci i lekarze uzyskają dostęp do nowoczesnego i innowacyjnego rozwiązania, które umożliwia przeprowadzanie operacji z minimalną ingerencją w ciało człowieka. Salve Medica zostanie również pierwszym polskim ośrodkiem referencyjnym, w którym prezentowany będzie robot Versius i gdzie szkolić się będą chirurdzy nie tylko z Polski, ale i z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dla CMR, kontrakt z Salve Medica to pierwszy krok w budowaniu komercyjnej obecności na polskim rynku.

Obecna na prezentacji nowo zakupionego robota, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała – Bardzo się cieszę, że Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym dostępny będzie robot chirurgiczny nowej generacji. Jako Miasto, chcemy tworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju nowych technologii w różnych obszarach i staramy się, aby Łódź była ważnym punktem na polskiej mapie innowacji. Dzisiejsze wydarzenie jest dla mnie najlepszym potwierdzeniem zasadności tych działań.

Innowacyjny robot chirurgiczny Versius składa się z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz maksymalnie trzech mobilnych kolumn narzędziowych. Versius pasuje do praktycznie każdej sali operacyjnej, bezproblemowo integrując się z istniejącą infrastrukturą szpitala. W sali operacyjnej sama konfiguracja systemu zajmuje średnio 15 minut, co pozwala na jego częste wykorzystanie, a zespół chirurgiczny przy wykorzystaniu jednego robota,  jest w stanie wykonać setki operacji rocznie.

System Versius umożliwia chirurgowi przeprowadzanie operacji z możliwie jak najmniejszą ingerencją w ciało człowieka. Średnica otworu, przez który operujący lekarz uzyskuje dostęp do wnętrza ciała pacjenta wynosi zaledwie sześć milimetrów, czyli mniej więcej tyle ile ma ziarnko grochu. Dla pacjentów oznacza to szereg korzyści zdrowotnych: zmniejszenie krwawienia, redukcję bólu, minimalizację ryzyka infekcji oraz szybszą rehabilitację po zabiegu. W efekcie, pacjenci mogą skrócić swój pobyt w szpitalu i szybciej wrócić do codziennych zajęć, czy obowiązków zawodowych.

Z perspektywy zespołu chirurgicznego Versius jest ergonomicznym rozwiązaniem, które – dzięki obrazowi 3D w rozdzielczości HD oraz łatwemu sterowaniu narzędziami – pozwala zmniejszyć stres i zmęczenie operatora. Technologia umożliwia chirurgowi korzystanie tylko z takiej liczby ramion, jaka jest potrzebna do skutecznego przeprowadzenia konkretnego zabiegu. Skonstruowane są one w taki sposób, aby precyzyjnie odtwarzały ruchy ręki i ramienia operującego chirurga. Podczas wykonywania operacji, chirurg nie jest obecny przy stole operacyjnym, ale steruje robotem chirurgiczny za pomocą konsoli, mając do wyboru pozycję siedzącą lub stojącą. Niewielki rozmiar narzędzi, w które wyposażony jest Versius, pozwala lekarzowi operować z większą precyzją i chronić delikatne struktury anatomiczne.  

W Salve Medica planowane jest wykonywanie zabiegów z wykorzystaniem systemu Versius w takich dziedzinach jak chirurgia ogólna, ginekologia, a także urologia.

­­- Od czerwca 2019 roku nasi chirurdzy zoperowali ponad stu pacjentów, pracując „ramię w ramię” z robotem da Vinci. Byliśmy pierwszym i nadal jesteśmy jedynym ośrodkiem w województwie łódzkim, który korzysta z tej metody. Z konsekwencją rozwijaliśmy ten projekt, poszerzając go w tym roku o organizację szkoleń dla urologów z całej Polski. Dziś postawiliśmy kolejny krok, zabierając tym samym pacjentów i lekarzy do przyszłości medycyny. Cieszę się, że wkraczamy w nowy etap rozwoju chirurgii robotycznej jako pierwszy ośrodek w Polsce – powiedziała Ewelina Barylska, Dyrektor Salve Medica.

Zanim pierwsi pacjenci, nie tylko z Łodzi, ale i z całej Polski, będą mogli skorzystać z możliwości oferowanych przez system Versius, zespół chirurgiczny Salve Medica przejdzie kompleksowy program treningowy opracowany przez CMR. Szkolenie obejmie trening z wykorzystaniem cyfrowego symulatora Versius Trainer. Dzięki szkoleniom, chirurdzy nauczą się sterowania narzędziami Versius oraz kamerą endoskopową, aby wykonywać wybrane zabiegi w technologii 3D. Pierwsze operacje przeprowadzone przez chirurgów Salve Medica z wykorzystaniem systemu Versius, planowane są jeszcze w tym roku.

Salve Medica zostanie także pierwszym w Polsce centrum referencyjnym. Oznacza to, że w łódzkim centrum medycznym odbywać się będą pokazy demonstracyjne systemu dla innych polskich szpitali, zainteresowanych tym rozwiązaniem, a także organizowane będą szkolenia dla zespołów chirurgicznych z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

- Celem CMR jest zapewnienie możliwości skorzystania z chirurgii minimalnie inwazyjnej jak największej liczbie pacjentów, także w Polsce. Robot chirurgiczny Versius to wygodne, ergonomiczne i innowacyjne rozwiązanie, które pomaga chirurgom osiągać jak najlepsze rezultaty przy najmniejszej ingerencji w ciało pacjenta. Niezmiernie cieszę się, że z zalet naszego systemu już wkrótce skorzystają pacjenci Salve Medica - powiedział Mark Slack, Wiceprezes ds. Medycznych CMR Surgical. 

CMR Surgical jest globalną firmą działająca w branży robotyki chirurgicznej z siedzibą w Cambridge (Wielka Brytania). W Polsce CMR Surgical współpracuje z Medico Systems, które jest wyłącznym partnerem firmy na rodzimym rynku.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt