Pierwszy żywy ogród w Łodzi

Wiosną w Łodzi pojawi się pierwszy żywy ogród wertykalny. Projekt zakłada zagospodarowanie dwóch ścian: miejskiego budynku przy ul. Zachodniej 95 oraz kamienicy prywatnej przy al. Kościuszki 1.

- W miastach mamy niedobór powierzchni płaskiej, by sadzić rośliny i drzewa, a zieleni wciąż brakuje, dlatego warto zagospodarować także przestrzenie pionowe i pokryć je roślinami. Nie tylko wizualnie poprawiają wygląd ścian i samego miasta, ale korzystnie wpływają także na środowisko - mówi Katarzyna Nawrocka, główny wykonawca projektu.

- Rośliny spełniają kilka funkcji, poza tym że pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen, pełnią także funkcje estetyczną, są kolorowe i pachnące, a odpowiednio dobrane odmiany pochłaniają szkodliwe dla środowiska substancje. Z powodzeniem można szare mury zamienić w piękne zielone ściany z korzyścią zarówno dla świeżości powietrza, jak i lepszej jakości życia - dodał profesor Henryk Panusz, właściciel kamienicy przy al. Kościuszki 1.

Wokół budynków posadzone zostaną także drzewa, które związane będą z ogrodem poprzez badania i obserwacje roślin. Naukowcy z Wydziały Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie porównywać będą zależności roślin posadzonych w ogrodzie z rodzimym drzewem. Zbadają także przebieg fotosyntezy oraz jak rośliny funkcjonują w danej przestrzeni i porze roku. O tym jakie rośliny znajdą się w ogrodzie zdecyduje środowisko badawcze. Mogą to być byliny, trawy i krzewy spośród roślin całorocznych. Będą one przystosowane do trudnego środowiska miejskiego i łódzkich warunków meteorologicznych.

Koszt całego projektu wraz z przeprowadzeniem badań to 200 tys. zł. Instalacja projektu rozpocznie się w maju i potrwa ok. 3 tygodni.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt