Piknik Wolności z okazji 30-lecia wolnych wyborów

Wspomnienia sprzed 30-lat, rozmowy o wolności, a także atrakcje, konkursy i zabawy dla najmłodszych - to łódzka propozycja obchodów 30. rocznicy wolnych wyborów 4 Czerwca 1989 r. W pasażu Rubinsteina, w niedzielę, 2 czerwca br. odbędzie się piknik, w którym weźmie udział wiele łódzkich organizacji pozarządowych, zajmujących się na co dzień ochroną praw konstytucyjnych, obywatelskich i podstawowych wolności, edukacją o demokracji.

mat. UMŁ
Piknik Wolności z okazji 30-lecia wolnych wyborów

Zaplanowanych jest wiele atrakcji dla uczestników w różnym wieku. Przez cały dzień odbywać się będą konkursy z nagrodami m.in. konkurs z wiedzy o 4 czerwca oraz konkurs plastyczny "Moja wolna Łódź". Organizatorzy zapraszają także do udziału w rodzinnej grze miejskiej. Na najmłodszych czeka malowanie, rysowanie, gry i zabawy, na trochę starszych - strefa leżakowania.

Na scenie wystąpią artyści: Elżbieta Adamiak, Lucjan Wesołowski oraz młodzież z łódzkich domów kultury. Zaplanowana jest wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego oraz wystawa druków opozycji antykomunistycznej przygotowana przez członków Klubu Pozytywnej Wyobraźni.

Wydarzenie organizowane jest już po raz kolejny przez Fundację Łódzka Arka Demokracji, Komitet Obrony Demokracji - region łódzki oraz Stowarzyszenie Klub Pozytywnej Wyobraźni. Udział w Pikniku weźmie także Stowarzyszenie 4 Czerwca, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom. Partnerami wydarzenia są: Gazeta Wyborcza, Miasto Ł, Liberte! Na pikniku obecni będą także radni Rady Miejskiej w Łodzi oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej - będzie można z nimi porozmawiać w specjalnie do tego przeznaczonym namiocie.

Oferta Miasta Łodzi

Miasto Łódź odtworzy atmosferę ostatnich lat na łódzkiej i polskiej drodze do wolności. Zobaczymy grupę rekonstrukcji Milicji Obywatelskiej oraz klasę szkolną, w której dzieci przymierzyć będą mogły, historyczne już, granatowe fartuszki oraz wziąć udział w lekcji kaligrafii. Ofertę przygotowała Agencja Artystyczna "Retro Pasje", która bada, konsultuje i odtwarza stylistykę czasów PRL na planach filmowych i w ramach wielu przedsięwzięć dotyczących lat 80. W Łodzi przygotuje także wystawę strojów z czasu przełomów - codziennych oraz wieczorowych.

- To nie uproszczone stylizacje filmowe, ale jak najbardziej prawdziwe stroje, widywane na ulicach polskich miast. Na manekinach zobaczymy futro z rękawem  "nietoperza", apaszkę turecką ze złotą nitką, czapkę z lisa, a także typowy strój męski z początku lat 90, zestawiony z ubiorów ze stadionu X-lecia z tamtego okresu. Wszystko by przypomnieć, w jaki sposób Polacy starali się ubarwić swoje życie w trudnej rzeczywistości schyłku PRL i początkach kapitalizmu - powiedziała Katarzyna Zielińska z Urzędu Miasta Łodzi.

W pikniku wezmą też udział przedstawiciele Muzeum Życia w PRL z Warszawy, którzy rekonstruować będą lokal wyborczy z lat 80., a także animować proste zabawy, nawiązujące do stylistyki lat 80. 

Na miejskich stanowiskach zobaczymy też gadżety z lat 80, wyciągnięte „ze strychu”  gry, zabawki, płyty, pocztówki, opakowania po słodyczach, ozdoby do włosów oraz gazety i komiksy. Dzięki uprzejmości Muzeum Kinematografii w Łodzi pokazane zostaną także plakaty z popularnych filmów
z lat 80 i wczesnych 90. „Ucieczka z kina Wolność”, „Kingsajz” czy „Indiana Jones i ostatnia krucjata”.

Nie zabraknie „smaków” PRL, czyli typowych dla schyłku minionej epoki andrutów, waty cukrowej oraz wody ze stylizowanego saturatora. Mówiąc o smakach warto przypomnieć o akcji Menu Wolności wymyślonej przez dziennikarkę kulinarną Katarzynę Bosacką. w pasażu Rubinsteina rozdanych zostanie 1989 kultowych lodów Bambino. Łódzcy restauratorzy we wszystkich lokalach uczestniczących w akcji podawać będą tradycyjne łódzkie dania np. knedle z truskawkami i młodą kapustą.

Łódzka droga do wolności

Miasto przypomni również, jak wyglądała łódzka droga do wolności w schyłku PRL. Odtworzone zostaną happeningi m.in.  Pomarańczowej Alternatywy, które odbywały się na ulicy Piotrkowskiej w latach 1987-1990, m.in. „Galopującą Inflację”. Happeningi mogą być odtworzone dzięki współpracy z grupą rekonstrukcji historycznej milicji oraz dzięki zaangażowaniu byłych „krasnoludków”, którzy dziś są często bardzo znanymi dziennikarzami i artystami łódzkimi.

Pokazane zostaną także zdjęcia ze słynnego głodowego marszu łódzkich włókniarek z 1981 r., pochodzące z zasobów  Europejskiego Centrum Solidarności.

Do programu przyłącza się również Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Pokaże fragmenty wystawy „4 czerwca 1989 – wybraliśmy Wolność”, którą w całości oglądać będzie można w dniach 31 maja – 13 listopada, w siedzibie muzeum przy ul. Gdańskiej 13. 

Piknik odbędzie się 2 czerwca, w pasażu Rubinsteina w godz. 11-17

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt