Budowali szkoły, szpitale, sierocińce, zakładali kluby sportowe, teatry, wspierali towarzystwa kulturalne i oświatowe. Ponosili olbrzymie wydatki na rozwój miasta, wznosili budynki użyteczności publicznej i angażowali się w działalność charytatywną. Co więcej, działali w skrajnie niekorzystnych warunkach, którym towarzyszyła niepewność jutra. Mimo trudności udało im się nadać Łodzi niepowtarzalny charakter.
- To jedyna na rynku wydawniczym kompleksowa publikacja w całości poświęcona Geyerom, która jednocześnie opowiada o niezwykle ciekawych losach rodziny, a także o budowaniu wielkiej przemysłowej potęgi – mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które jest współwydawcą książki.
- Jako instytucja, której siedziba mieści się w najbardziej okazałym z zachowanych budynków wzniesionych przez Geyerów, czujemy się szczególnie zobligowani, by wiedzę i historię tej fabrykanckiej rodziny upamiętniać i przekazywać dalej – dodaje Komarzeniec.
Ślady działalności Geyerów to nie tylko znana wszystkim Biała Fabryka. Wiele ufundowanych przez nich budynków użyteczności publicznej, okazałych kamienic i pałaców, szkół i szpitali zachowało się do czasów współczesnych i nadal służą mieszkańcom naszego miasta. Są to m. in. Szpital Psychiatryczny w Kochanówce czy Szpital Pediatryczny im. J. Korczaka. Mało kto wie, że to dzięki Geyerom w Łodzi powstała pierwsza ochotnicza straż pożarna, pierwszy oddział pogotowia ratunkowego czy też pierwsze elektryczne linie tramwajowe.
- Cieszę się, że zebrane przeze mnie w ciągu 30 lat mojej pracy naukowej informacje o losach rodziny Geyerów ujrzały w końcu światło dzienne. Szczegółowe studia nad dokumentacją historyczną, spotkania z potomkami Geyerów i żmudna praca w archiwach pozwoliły mi na stworzenie kompleksowej monografii prezentującej pełny obraz fabrykantów, ich działalności, wzlotów, upadków oraz pozostawionego przez nich dziedzictwa – mówi autor książki, Piotr Jaworski, historyk i wieloletni pracownik Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
To już kolejna po Scheiblerach i Poznańskich publikacja Wydawnictwa Hamal poświęcona poszczególnym rodom fabrykanckim z Łodzi.
- Geyerowie zasłużyli na opracowanie, które pokazuje skomplikowane dzieje ich rodziny w szerszym kontekście – jako fabrykantów, twórców przemysłowej potęgi, ale i filantropów zaangażowanych w działalność kulturalną i charytatywną – podsumowuje Andrzej Machejek, właściciel wydawnictwa i historyk.
Na początku października zapraszamy do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi na spotkanie autorskie z Piotrem Jaworskim, a już teraz książka jest dostępna w kasie muzeum.