Plan B na strajk nauczycieli

Zapraszamy do współpracy łodzian, mających kwalifikacje pedagogiczne, a nie pracujących w szkołach. Aby przeprowadzić rozpoczynający się 10 kwietnia egzamin gimnazjalny potrzeba ok. 350 nauczycieli, których nie będzie, bo 31 z 37 gimnazjów opowiedziało się w referendum za strajkiem. Stąd nowe rozporządzenie ministra edukacji pozwalające zasiadać w komisji osobom z wykształceniem pedagogicznym.

fot. Monika Pawlak / UMŁ
Zapraszamy do współpracy łodzian, mających kwalifikacje pedagogiczne

- Chętnych proszę o kontakt z wydziałem edukacji, gdzie uzyskają niezbędne informacje. Do dziś nie mamy odpowiedzi z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej na naszą prośbę o możliwość przeprowadzenia sprawdzianu poza macierzystą szkołą – powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Dlatego też, aby nie narażać uczniów na ryzyko unieważnienia egzaminu i co za tym idzie konieczności jego powtarzania ustaliliśmy z dyrektorami gimnazjów, że dołożą starań by skompletować komisje egzaminacyjne. Stąd potrzeba zatrudnienia dodatkowych osób, które w szkołach nie pracują. Jeszcze dziś wystąpię do minister Zalewskiej z pytaniem kto ma zapłacić dodatkowym pracownikom i z jakiej puli, bo w szkolnych budżetach takiej pozycji po stronie wydatków nie ma.

Nadal nie wiadomo czy strajk się rozpocznie 8 kwietnia, ale na wszelki wypadek miejskie instytucje sportowo-rekreacyjne oraz kulturalne przygotowały ofertę zajęć alternatywnych dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Ale aby uczestniczyć w zajęciach dzieci muszą mieć zapewnioną opiekę osoby dorosłej.

- Instruktor, trener czy pracownik instytucji kultury prowadzi tylko zajęcia natomiast – zgodnie z przepisami – nie jest opiekunem dziecka, dlatego rodzice muszą sami zadbać o taką opiekę – dodał wiceprezydent Trela. – Wiem od rodziców, że umawiają się między sobą, że mama lub tata zajmie się kilkorgiem zaprzyjaźnionych dzieci znajomych. Ważne, aby maluch miał opiekę rodzica, babci, cioci – osoby dorosłej.

Zajęcia alternatywne w MOSIR są bezpłatne, w niektórych jednostkach kulturalnych mogą być odpłatne spektakle czy projekcje filmowe. Ale szczegółowe informacje są dostępne bezpośrednio w tych jednostkach.

Łodzian z wykształceniem pedagogicznym, którzy chcą pomóc w przeprowadzeniu egzaminu prosimy o przesłanie swoich danych kontaktowych tj. imię i nazwisko oraz numer telefonu do Wydziału Edukacji UMŁ pod adresem: edukacja@uml.lodz.pl

OFERTA ZAJĘĆ ALTERNATYWNYCH NA CZAS STRAJKU NAUCZYCIELI PRZYGOTOWANYCH PRZEZ MIEJSKIE INSTYTUCJE KULTURY ORAZ MOSIR >>>

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt