Podsumowanie badania liczby osób w kryzysie bezdomności

W Łodzi przebywa 726 osób pozostających w kryzysie bezdomności – wynika z badania zleconego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i przeprowadzonego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w nocy z 28 na 29 lutego 2024 roku.

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących
Autobus dla bezdomnych i potrzebujących to jedna z zimowych form pomocy osobom w kryzysie

Wśród 726 osób bezdomnych większość stanowią mężczyźni (509 osób). Znacznie mniej jest kobiet - 172 i dzieci - 45. Warto zaznaczyć, że badanie prowadzone było nie tylko w przestrzeni miejskiej (pustostany, ogródki działkowe itp.), ale także w placówkach pomocowych (schroniska, noclegownia, dom samotnej matki, ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie).

Podczas badania 148 osób przebywało w tzw. miejscach niemieszkalnych (ulice, klatki schodowe, dworce), a 56 osób w pustostanach, altankach i domkach na działkach. Pozostałe osoby pozostające w kryzysie bezdomności znajdowały się w różnego typu placówkach, m.in. w noclegowni (66 osób), schroniskach (224 osoby), w domu dla matek z dziećmi (52), ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy (22), szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia (30), instytucjach zdrowia psychicznego i leczenia uzależnień (27),  mieszkaniach chronionych (11) oraz w zakładzie karnym i areszcie (65).

Większość osób biorących udział w badaniu deklarowała, że w kryzysie bezdomności pozostaje od 2 do 5 lat (126 osób) oraz od 5 do 10 lat (101); 17 badanych przyznało, że są bezdomni od ponad 20 lat, a 58 – od 10 do 20 lat.

Jako źródła dochodu badani podawali zasiłek z pomocy społecznej (151 osób), pracę na czarno (102), rentę lub emeryturę (73), żebractwo (52), zbieractwo (45), świadczenia z ZUS (43). Z kolei 98 osób podało, że nie posiada żadnych dochodów.

Eksperci podkreślają, że bezdomność to zwykle wynik splotu nieszczęśliwych wydarzeń i że składają się na nią różne czynniki. Sami badani wśród przyczyn swojej sytuacji wymieniali uzależnienie od alkoholu (141 osób), rozpad związku (134), eksmisję i wymeldowanie z mieszkania (115), zadłużenie (90), bezrobocie (87), konflikt z prawem (61).

Osoby w kryzysie bezdomności korzystają z różnych form wsparcia, m.in. 356 osób podało, że są to bezpłatne posiłki, 321 – schronienie, 235 – odzież, 175 – pomoc finansowa.

Badani mogli również wymienić, jakich form wsparcia oczekują. Najczęściej mówiono o pomocy w postaci schronienia (232 osoby), mieszkania (217), pomocy zdrowotnej (177) żywnościowej (172), finansowej (162). Żadnej pomocy nie oczekiwało 50 badanych.

Według danych z 2019 r. (później w badaniach nastąpiła przerwa spowodowana pandemią) w Łodzi było 891 osób doświadczających bezdomności, z czego 258 osób mieszkało w przestrzeni publicznej, a pozostali w różnego typu placówkach.

W badaniu terenowym przeprowadzonym w Łodzi w nocy z 28 na 29 lutego 2024 roku uczestniczyło 20 funkcjonariuszy Straży Miejskiej, 10 strażaków ochotników z OSP, 30 policjantów i 33 pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz 5 liderów, którzy koordynowali ich działania.

Dla ankieterów przygotowano 28 map z terenem do przeszukania; w sumie sprawdzono 332 miejsca. W kolejnych dniach do MOPS, który był realizatorem badania, dotarły dane ze szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych,  zakładów karnych itp. placówek.

Więcej informacji o tym, gdzie szukać pomocy w kryzysie bezdomności: https://mops.uml.lodz.pl/pomoc-spoleczna/pomoc-osobom-bezdomnym/

Polecane aktualności

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Jedynym ich nagrobkiem jest nasza pamięć. W hołdzie pomordowanym na Brusie

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu złożono kwiaty i… więcej

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Kontakt