Podsumowanie wakacyjnej turystyki w Łodzi

Łódź jest już miastem turystycznym, głównie weekendowym, ale powoli i konsekwentnie wkracza do elity miast tego typu w Polsce, co jeszcze nie tak dawno było uważane za niemożliwe.

fot. z arch. UMŁ
Rocznie w łódzkich hotelach, restauracjach i wydając na kulturę turyści zostawiają ok. pół miliarda złotych

Konsekwentne działania jednostek miejskich i powołanie Łódzkiej Organizacji Turystycznej oraz otworzenie stałego miejsca informacyjnego dla turystów, aplikacje, praca promocyjna - wszystko to sprawia, że można już dzisiaj mówić o Łodzi jako mieście turystycznym. Warto tez wspomnieć, że według statystyk GUS rocznie turyści zostawiają w łódzkich hotelach, restauracjach i wydając na kulturę już ok. pół miliarda złotych.

W ostatni weekend zakończyły się Łódź Summer Free Walks. W trakcie tych 11 bezpłatnych spacerów udział wzięło około 300 uczestników. Spacery odbywały się w każdą sobotę wakacji. Ponadto w czasie 595. Urodzin Łodzi zorganizowaliśmy dodatkowe trzy spacery. Każdy z nich był prowadzony przez jednego, profesjonalnego przewodnika swobodne posługującego się językiem angielskim. W sumie zaangażowaliśmy pięciu przewodników, dlatego tak naprawdę każdy spacer - mimo, że prowadził podobną trasą - był zupełnie inny. Inne są bowiem specjalizacje przewodników oraz sposób postrzegania atrakcji turystycznych miasta. Spacerami byli zainteresowani zarówno obcokrajowcy, którzy są mieszkańcami Łodzi, jak i turyści weekendowi. Z wiadomości otrzymywanych od uczestników spacerów wiemy, że polecali oni te wydarzenia swoim znajomym. Spacery cieszyły się największą popularnością wśród Hindusów, Irańczyków i Ukraińców. Wśród narodowości uczestniczących w spacerze pojawiali się również Francuzi, Czesi, Brytyjczycy, Hiszpanie oraz Polacy. Frekwencja na spacerach nie była uzależniona od pogody - nawet spacery odbywające się w czasie deszczu cieszyły się zainteresowaniem. Realizacja projektu była odpowiedzią na realną potrzebę osób, które nie posługują się językiem polskim, a są zainteresowane atrakcjami Łodzi.

W okresie 1 maja - 30 września Biuro Informacji Turystycznej przy ul. Piotrkowskiej 28 działa w wydłużonych godzinach pracy:

  • poniedziałek - piątek 09:00 - 19:00,
  • sobota 10:00 - 18:00,
  • niedziela 10:00 - 16:00.

W specjalne dni, które wyjątkowo interesują turystów, informacja była czynna dłużej: w trakcie Nocy Muzeów do godz. 22:00, a podczas Urodzin Łodzi do godz. 21:00.

Łączna liczba odwiedzających informację w okresie od 1 maja do 31 sierpnia wyniosła 10 944. Ponad 30% odwiedzających stanowili turyści zagraniczni, a wśród nich najliczniejszymi narodowościami byli: Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy, Hiszpanie, Włosi, Ukraińcy i Czesi. - Turystyka dzisiaj to budowanie marki miasta nie tylko w tradycyjnym rozumieniu miejsca do odwiedzania ze względu na walory krajobrazowe czy architekturę, ale tworzenie wizji takiego miasta. Łódź jest postrzegana jako miejsce niezwykłe na postindustrialnej mapie Europy. Udało nam się to wykorzystać, by przyciągać turystów z zagranicy, którzy nadal często wybierają Łódź jako opcję dodatkową do zwiedzania np. Krakowa, ale jeszcze niedawno przecież nie mieli pojęcia o istnieniu takiej XIX-wiecznej perły jaką de facto jest Łódź - mówi Tomasz Koralewski z ŁOT.

Od maja br. ŁOT prowadzi również sprzedaż pamiątek i gadżetów. Sklepik przy ul. Piotrkowskiej 28 już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających. 

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt