Podwodny tunel w Orientarium

Podwodny tunel, w którym powstanie basen dla rekinów, oraz mniejsze zbiorniki dookoła zostały właśnie wypełnione wodą. Już niebawem pojawią się tam ryby i rozmaite stworzenia morskie.

Prace w Orientarium powoli, powoli dobiegają końca. Jesteśmy coraz bliżej zakończenia budowy tej wyjątkowej inwestycji.
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Prace w Orientarium powoli, powoli dobiegają końca. Jesteśmy coraz bliżej zakończenia budowy tej wyjątkowej inwestycji. W tym kompleksie powstają przestronne wybiegi dla zwierząt. Dzięki temu podopieczni łódzkiego Zoo będą mieli komfortowe warunki do życia. Zaaranżowano już między innymi wybiegi dla słoni, niedźwiedzi czy orangutanów. Dziś spotykamy się w miejscu szczególnym - w strefie, w której powstaje basen dla rekinów oraz mniejsze akwaria dla różnych gatunków ryb i morskich stworzeń. Podwodny tunel właśnie wypełnił się wodą. Teraz już tylko pozostaje czekać, aż zostanie zarybiony. Może nie zdążymy jeszcze na te wakacje, może Orientarium otworzymy dopiero jesienią. – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Obecnie w Orientarium trwają prace wykończeniowe. Na miejscu pracuje ponad 300 osób. – Pomału pojawia się roślinność w strefie ekspozycyjnej. Intensywne prace prowadzone są w „strefie wodnej” obiektu. Zbiornik, w którym pojawią się rekiny, został wypełniony do poziomu docelowego wodą tymczasową do ługowania, czyli wytrawiania niebezpiecznych związków, na przykład węglanu wapnia. Ten proces potrwa średnio 6-8 tygodni. Po spuszczeniu wody i wyczyszczeniu zbiornika produkowana będzie osmoza, czyli woda docelowa, która zostanie zasolona i zarybiona – mówi dyrektor projektu, przedstawiciel firmy Mosty Łódź, Włodzimierz Galus.

Za kilka miesięcy będziemy mogli podziwiać rekiny w podwodnym tunelu. Będą to między innymi rekiny gitarowe, żarłacze oraz płaszczki. Wokół tunelu znajdują się mniejsze akwaria, niektóre z pionowym ruchem wody. Pojawią się tam na przykład koniki morskie. Trwają też intensywne prace wokół obiektu. Liczymy, że wiosną budowa inwestycji zakończy się, a my w okresie wakacyjnym zaczniemy transporty zwierząt. Wszystko jest jednak uzależnione od sytuacji związanej z pandemią.

Przypomnijmy, że w Orientarium pojawią się między innymi słonie indyjskie, niedźwiedzie malajskie, orangutany, gawiale, bawoły anoa czy makaki. Otwarcie obiektu planowane jest na wrzesień tego roku.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt