Podwójny rocznik w szkołach średnich

Ponad 9 tysięcy absolwentów gimnazjów i 8 klas szkół podstawowych będzie się ubiegać o miejsce w szkołach ponadgimnazjalnych. Kumulacja roczników, to efekt rządowej reformy edukacji, ale łódzki samorząd jest gotowy na przyjęcie większej liczby uczniów. Na uczniów czeka 10 650 miejsc w szkołach średnich.

fot. Monika Pawlak / UMŁ
Tomasz Trela: - Znowu naprawiamy to co rząd zepsuł i dementujemy za pomocą twardych liczb to, co pani minister edukacji opowiada

- Znowu naprawiamy to co rząd zepsuł i dementujemy za pomocą twardych liczb to, co pani minister edukacji opowiada, a opowiada, że nie będzie kumulacji roczników. Otóż będzie! Dla każdego absolwenta będzie miejsce w szkole ponadgimnazjalnej i ponadpodstawowej choć nie zagwarantujemy, że każdy dostanie się do tej wymarzonej - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.

W ubiegłym roku gimnazja ukończyło około 4,1 tysiąca uczniów, w tym roku opuści je 4195 absolwentów, a klasy 8 szkół podstawowych 4806 młodych ludzi. To tylko łódzkie dane, a trzeba pamiętać, że co roku do naszych szkół średnich aplikuje około 20 proc. absolwentów gimnazjów z terenu województwa łódzkiego, a bywa, że i z odleglejszych miast kraju. Zatem można się spodziewać, że w tym roku o miejsce w szkole średniej będzie się ubiegać ponad 10,5 tys., uczniów.

- Dla kończących szkoły podstawowe szykujemy więcej miejsc, ponieważ w tej grupie będzie więcej uczniów - dodała Dorota Gryta, wicedyrektor Wydziału Edukacji, dodając: - Za wcześnie na konkretne dane dotyczące liczby klas pierwszych w poszczególnych szkołach, ponieważ ostateczne decyzje nie zapadły.

Wiadomo, że z uwagi na ograniczenia techniczne czyli brak miejsc na utworzenie dodatkowych pracowni w I LO będzie 6 oddziałów klas I po 3 dla gimnazjalistów i 8-klasitów, w III i XXXI LO – 8, w XXI LO – 7 i dla absolwentów klas 8 będą 4 oddziały oraz w XXVI LO – 10 oddziałów klas pierwszych.

- Tworzenie dodatkowych pracowni oznacza też kolejne koszty dla samorządu, które teraz szacujemy na około 3 miliony – uzupełnił wiceprezydent Trela.

Prezydent Łodzi zdecydowała się powołać komitet sterujący, w którym zasiądą m.in. dyrektorzy szkół średnich. Komitet zajmie się szczegółowymi ustaleniami związanymi z przyjęciem do szkół podwójnego rocznika absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt