Pogrzeb ofiar terroru komunistycznego

Na cmentarzu Komunalnym Doły odbył się pogrzeb Stanisław Dolewskiego, Mariana Sobolczyka i Jana Majewskiego ps. „Śmiały” zmordowanych przez komunistyczne służby bezpieczeństwa.

(fot. Patryk Wacławiak)
6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Po mszy świętej w asyście honorowej żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej złożono ich szczątki do grobów.    Przez dziesiątki lat pochowani byli w bezimiennych mogiłach.

Zamordowani byli przedsiębiorcami mającymi przekonania antykomunistyczne, funkcjonariuszami służby więziennej, zwykłymi obywatelami. Nie walczyli przeciwko narzuconej władzy z bronią w reku. Mimo to zostali skazani na śmierć w sfingowanych procesach lub skrytobójczo zamordowani. Na zapomnienie, nawet po śmierci skazali ich komuniści.    

- Oddajemy dzisiaj cześć trzem poległym za Polskę. Nie są oni bezimienni, chociaż ich oprawcy chcieli zatrzeć pamięć o nich. Odzyskujemy wiedzę i pamięć o tamtych czasach i bohaterach, którzy ośmieli się stawić opór złu – powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

Od 2017 roku łódzki IPN prowadził prace poszukiwawcze w wyniku, których natrafiono na szczątki osób ofiar komunistycznej bezpieki.

Stanisław Dolewski – przedsiębiorca, więzień KL Auschwitz, działacz gospodarczy. Został aresztowany przez władze komunistyczne pod zarzutem sabotażu gospodarczego. Sąd wojskowy podkreślił w sentencji wyroku „przestępstwo sabotażu politycznego” polegającego na udzieleniu pożyczki Polskiemu Stronnictwu Ludowemu na przedwyborczą akcję propagandową. W styczniu 1948 roku skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano 3 kwietnia tego roku.

Marian Sobolczyk – żołnierz 31. Pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi, uczestnik obrony Warszawy w 1939 r, później w niewoli sowieckiej. W marcu 1945 roku powołany do Ludowego Wojska Polskiego, zdezerterował. Nawiązał kontakty z partyzantami, którzy zaatakowali posterunek MO w Puczniewie. Aresztowany w październiku 1945 roku i osadzony w więzieniu przy ul. Sterlinga w Łodzi. Zmarł 20 kwietnia 1946 roku w niewyjaśnionych okolicznościach bez procesu.

Jan Majewski PS. „Śmiały” – wychowany w gospodarstwie rolnym, od 1933 roku przodownik straży więziennej w Grójcu. Uczestnik wojny obronnej w 1939 roku, trafił do niewoli niemieckiej. Zwolniony w 1940 roku wrócił do służby więziennej w Grójcu, jednocześnie, działając dalej w AK. Potajemnie wypuszczał z więzienia osoby zatrzymane podczas łapanek oraz dostarczał więźniom paczki i listy. W 1946 roku przeniesiony do więzienia w Sieradzu na stanowisko kierownika Działu Pracy. Nawiązał wtedy kontakt z ppor. Antonim Chowańskim „Kubą”, dowódcą Konspiracyjnego WP. Od czerwca 1947 roku organizował komórkę konspiracyjną „Samoobrona”, przygotowując ucieczkę więźniów. Zatrzymany w grudniu tego roku. W nocy z 1 na 2 stycznia 1948 roku rzekomo popełnił samobójstwo po przesłuchaniu.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt